Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Budynek szkoleniowo-konferencyjny WOIIB – faza projektowa

Google1aPrace nad projektem architektonicznym budynku szkoleniowo-konferencyjnego rozpoczęliśmy po uzyskaniu ostatecznej decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w zakresie uzyskanej wcześniej decyzji o warunkach zabudowy nr 665/2019. Zespół ds. rozwoju WOIIB w składzie Wiesław Buczkowski, Daniel Pawlicki, Edmund Przybyłowicz, Krzysztof Pięta, podjął decyzję o uruchomieniu procedury wyboru projektanta w drodze konkursu architektonicznego. Komisja konkursowa powołana przez Radę WOIIB w składzie członków zespołu ds. realizacji uchwały 1/2018 NZ WOIIB oraz architektów: Ewa Pawlicka-Garus, Piotr Kostka rozpoczęła prace w dniu 17.03.2020 r. Sekretarzem konkursu została pani Joanna Kozłowska – Molenda.

Mimo wybuchu epidemii COVID 19 zdecydowaliśmy o prowadzeniu konkursu w trybie zdalnym. Zaprosiliśmy do udziału osiem renomowanych pracowni architektonicznych. Założeniem konkursu było opracowanie koncepcji architektonicznej w wersji graficznej i opisowej w oparciu o warunki zabudowy, program użytkowy i wyposażenie techniczne obiektu. Wiążącym elementem pracy konkursowej było określenie kosztu wykonania projektu budowlanego, uzyskania pozwolenia na budowę i świadczenia nadzoru autorskiego.

Autorzy prac konkursowych określali również szacunkowy koszt realizacji inwestycji. Zdobywca pierwszego miejsca miał gwarancje uzyskania zlecenia projektu budowlanego w trybie negocjacji z tzw. wolnej ręki. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymywali nagrody pieniężne. W finale konkursu zostały złożone cztery prace konkursowe oznaczone odpowiednio:

- 2001 – BUD-EKSPERT Sp. z o.o. /wizualizacja 2001/

- 2002 - Pracownia Projektowa Anna Smólska Sp. z o.o. /wizualizacja 2002/

- 2005 - Pracownia Architektoniczna 1997 Sp. z o.o. /wizualizacja 2005/

- 2008 - R-Pilch Pracownia Projektowa Roman Pilch /wizualizacja 2008/

Każda ze złożonych prac w sposób bardzo ciekawy przedstawiała wizję nowego budynku WOIIB. Niestety, z uwagi na błędy formalne i merytoryczne konkurs nie wyłonił zdobywcy pierwszego miejsca. Komisja konkursowa w dniu 27.04.2020 r. po długiej dyskusji, jednogłośnie postanowiła nie przyznawać pierwszego miejsca oraz uznając wysoki poziom złożonych prac konkursowych przyznała cztery równorzędne drugie miejsca.

Po zakończeniu konkursu Zespół ds. realizacji uchwały 1/2018 NZ WOIIB postanowił dokonać wyboru najlepszej koncepcji budynku na bazie złożonych w konkursie prac i zwrócił się do autorów prac konkursowych o złożenie wyjaśnień w związku z błędami w pracach konkursowych i deklaracji udziału w negocjacjach z zachowaniem konkurencji na wybór projektanta obiektu.

Pracownie złożyły wyjaśnienia i deklaracje oraz po gruntownej analizie Zespół ds. realizacji uchwały 1/2018 NZ WOIIB w dniu 05.05.2020 r. w sposób jednogłośny wybrał do opracowania projektu budowlanego firmę ANI Pracownia Projektowa Anna Smólska Sp. z o.o. /praca konkursowa 2002/. W dniu 13.05.2020 r. została zawarta umowa na wykonanie projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę i świadczenie nadzoru autorskiego. Zgodnie z zawartą umową ostateczny termin na uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę to połowa listopada tego roku.

W trakcie wielu spotkań Zespołu ds. realizacji uchwały 1/2018 NZ WOIIB z projektantem naniesiono uwagi do koncepcji konkursowej i w efekcie koncepcja ostateczna została zatwierdzona uchwałą Prezydium Rady WOIIB w dniu 16.06.2020 i uchwałą Rady WOIIB w dniu 1.07.2020r. Tyle historia procedury.

Teraz przedstawienie koncepcji ostatecznej Budynku Szkoleniowo- konferencyjnego WOIIB. KONCEPCJA BUDYNKU

1. Plan zagospodarowania

Budynek zajmuje 355,5 m2 powierzchni zabudowy działki 88 tj. 30,9% powierzchni działki. Powierzchnie utwardzone -310,0 m2 tj. 27% powierzchni działki.

Powierzchnie zielone-483,5 m2 tj. 48,3 % powierzchni działki.

Na terenie zlokalizowano 6 miejsc postojowych dla samochodów osobowych/ w tym jedno miejsce dla osób niepełnosprawnych/ oraz stojaki na 8 rowerów.

2. Budynek

Obiekt tworzą dwie przenikające się bryły- główną posiadającą trzy kondygnacje naziemne oraz niższa jednokondygnacyjna/w poziomie parteru/ mieszczące wszystkie planowane funkcje i tworzące funkcjonalną całość. Trzykondygnacyjna bryła została przykryta dachem stromym o kącie nachylenia 40 stopni i zwieńczona świetlikiem, który doświetla otwartą przestrzeń na poddaszu. Parterowa część budynku została przykryta dachem płaskim. Wejście do budynku zostało zaakcentowane i wyróżnione poprzez częściowe rozcięcie bryły parteru. Dzięki temu zabiegowi strefa wejścia i wnętrze nabiera reprezentacyjnego charakteru. Strefa wejścia jest dodatkowo doświetlona naturalnym światłem dziennym za pomocą okrągłego otworu znajdującego się w płaskim dachu nad wejściem.

Piwnica

W kondygnacji podziemnej zostały umieszczone pomieszczenia techniczne służące obsłudze budynku tj. wentylatorownia z systemem chłodzenia powietrza, kotłownia, rozdzielnia elektryczna, pomieszczenie monitoringu, archiwum oraz pomieszczenia pomocnicze, porządkowe i toalety.

Parter

Poziom parteru stanowi przestronny hol wejściowy z wydzieloną strefą klubową, szatnią z recepcją , toaletą dla osób niepełnosprawnych oraz toaletę. Ulokowana została tu również przestronna sala szkoleniowo-konferencyjna w układzie amfiteatralnym dla ok. 180 osób z zapleczem technicznym.

I Piętro

Na poziomie 1 piętra zlokalizowano pomieszczenia Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, sekretariat zgodny z wymogami RODO, salę szkoleniowo-egzaminacyjną, dwa pomieszczenia biurowe, aneks kuchenny oraz zaplecze sanitarne.

Poddasze

Na poziomie poddasza ulokowano przestrzeń szkoleniową o charakterze open space z możliwością podziału i toaletę.

Komunikacja

Wszystkie kondygnacje są połączone i dostępne za pomocą klatki schodowej oraz windy. Dla osób niepełnosprawnych dostosowano węzeł sanitarny na parterze, komunikację / dostęp windą na wszystkie kondygnacje/ oraz dostęp do wszystkich pomieszczeń.

Powierzchnia użytkowa

Wstępnie łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 898 m2. Wielkości pomieszczeń oraz całkowita powierzchnia użytkowa mogą ulec zmianie na etapie projektu budowlanego.

3. Założenia techniczno-materiałowe

Konstrukcja

Projekt zakłada konstrukcję budynku w większości żelbetową , w systemie monolitycznym posadowioną w sposób bezpośredni na płycie fundamentowej. Konstrukcja dachu przewidziana jako stalowa z kształtownikami dwuteowymi dostosowanymi do nachylenia połaci dachowej.

Wykończenie materiałowe zewnętrzne

W projektowanym obiekcie przyjęto rozwiązania materiałowe, które podkreślają ideę budynku, który powinien wpisywać się w kontekst historycznego otoczenia. Okna drewniane, elewacyjny dyspersyjny tynk cienkowarstwowy, w części parterowej klinkier na stelażu systemowym, pokrycie dachu dachówką ceramiczną płaską w kolorze ciemnoszarym. Założeniem podstawowym jest trwałość w czasie użytych materiałów.

Wykończenie materiałowe wewnętrzne

W zakresie projektu budowlanego przyjęto podstawowe założenia wykończenia pomieszczeń typowo biurowych ze szczególnym uwzględnieniem akustyki Sali konferencyjno–szkoleniowej. Plan realizacji inwestycji zakłada opracowanie projektu wnętrz  i wyposażenia.

Instalacje

Planowany budynek w swym założeniu będzie tak zaprojektowany, aby w czasie budowy oraz eksploatacji zagwarantować rozsądne zarządzanie zasobami energetycznymi. Dążenie do zarządzania ekologicznego budynkiem odbywa się w kilku  aspektach: zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię dla zapewnienia komfortu środowiska wewnętrznego oraz do sprawnego funkcjonowania budynku poprzez zastosowanie baterii fotowoltaicznych dla zapewnienia jak najmniejszej emisji  CO2, jak największa wydajność instalacji oraz sprawność, czyli zaprojektowanie instalacji tak, aby pokryły zapotrzebowanie na ciepło i chłód przy jak najmniejszym nakładzie energii.

Koordynator Zespołu ds. realizacji uchwały 1/2018 NZ WOIIB

Krzysztof Pięta