Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

BUDMA 2009

Podobnie jak w ubiegłych latach, z inicjatywy Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, zorganizowano w dniach 20 – 21.01.2009 r. blok seminaryjny – Dni Inżyniera Budownictwa podczas MTP BUDMA.

Pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury oraz PIIB, przy współpracy Banku Ochrony Środowiska oraz MTP, 20 stycznia 2009 r. odbyły się warsztaty, które w pierwszej części podejmowały problematykę: Ocena energetyczna i świadectwa energetyczne – wymagania i stan prawny. Zainteresowanie było bardzo duże. Chętnych do udziału było więcej niż możliwości lokalowe sali konferencyjnej przydzielonej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Nie wszystkim udało się wejść do środka, a i tu brakowało już miejsc.

Sala była wypełniona do ostatniego miejsca.

Wobec tak dużego zainteresowania poruszaną problematyką Przewodniczący Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa – p. Jerzy Stroński, przepraszając za zaistniałą sytuację poinformował wszystkich zebranych, że Izba zorganizuje w najbliższym czasie jeszcze raz warsztaty na ten sam temat. Termin i miejsce zostaną podane na stronie Internetowej WOIIB.

Wszystkie wygłoszone referaty podczas Dni Inżyniera – 20 i 21 stycznia 2009 r. - są dostępne w tej relacji. Aby zapoznać się z poszczególnymi tematami należy dwukrotnie „kliknąć” na wyróżnione kolorem imię i nazwisko prelegenta. Pojawi się prezentacja na dany temat w wersji PDF, którą można będzie importować na swój komputer.

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. inż. Edward Szczechowiak (Politechnika Poznańska), który przedstawił temat: Ocena energetyczna budynków. Stan prawny i wymagania. Szczegółowo omówił następujące zagadnienia:

  • efektywność energetyczną budynków,
  • prawodawstwo europejskie,
  • prawodawstwo polskie,
  • kierunki zmian przepisów budowlanych,
  • zmiany w sposobie bilansowania energii.

W trakcie prezentacji prof. Szczechowiaka przybyli honorowi goście: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki – Adam Szejnfeld, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Olgierd Dziekoński oraz Główny Inspektor Pracy – Tadeusz Zając.

Goście honorowi.
Od prawej: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki – Adam Szejnfeld, Główny Inspektor Pracy – Tadeusz Zając, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Olgierd Dziekoński oraz Przewodniczący Rady WOIIB – Jerzy Stroński.

Po zakończeniu prelekcji prof. Szczechowiaka, goście honorowi krótko scharakteryzowali zakres działań swoich resortów i odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników warsztatów.

Prof. dr hab. inż. Halina Koczyk (Politechnika Poznańska) szczegółowo omówiła temat: Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Zasady obliczania i sporządzania.

W swoim wystąpieniu prof. Koczyk omówiła następujące zagadnienia:

  • zasady bilansowania energetycznego,
  • podstawowe zależności obliczeniowe charakterystyki energetycznej,
  • świadectwa energetyczne.

Po prelekcji, prof. Koczyk i prof. Szczechowiak odpowiadali na szczegółowe pytania uczestników warsztatów. Prelegenci wyjaśniali zawiłości prawne przyjętych rozwiązań systemowych oraz zasady sporządzania certyfikatów energetycznych budynków. Wywiązała się bardzo gorąca dyskusja, która trwała nawet podczas ogłoszonej przerwy w tej części warsztatów.

Po przerwie, mgr inż. Grażyna Kasprzak (Bank Ochrony Środowiska), przedstawiła temat: Modernizacja obiektów w celu podwyższenia klasy energetycznej a możliwości pozyskania środków na jej realizację. W swoim wystąpieniu omówiła następujące zagadnienia:

  • usprawnienia związane z termomodernizacją budynków,
  • finansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych,
  • środki pomocowe Unii Europejskiej,
  • kredyty na termomodernizację i warunki ich pozyskania.

W części poświęconej na dyskusję p. Kasprzak, odpowiadając na pytania, szczegółowo wyjaśniała procedury związane z pozyskiwaniem środków na finansowanie termomodernizacji budynków.

W drugim Dniu Inżyniera, 21.01.2009 r., podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA 2009 głównym organizatorem warsztatów był CUTOB-PZITB, a WOIIB wspólnie z MTP byli współorganizatorami. Tematem przewodnim była: Ochrona przed hałasem w projekcie, realizacji i odbiorze budynku. Moderatorem warsztatów był dr inż. Daniel Pawlicki.

Rozpoczęcie warsztatów.
Od lewej: dr inż. Anna Iżowska, prof. dr hab. inż. Barbara Szudrowicz, dr inż. Daniel Pawlicki.

W swoim pierwszym wystąpieniu nt.: Braki i błędy w projektowaniu i realizacji wymagań dotyczących izolacyjności akustycznej w budynkach – kierunki przeciwdziałania tym zjawiskom, prof. Barbara Szudrowicz (Instytut Techniki Budowlanej), omówiła m.in. następujące zagadnienia:

  • jakość akustyczna budynku,
  • braki i błędy w projektowaniu,
  • przykłady zabezpieczeń akustyczno-urbanistycznych,
  • przegrody wewnętrzne i ściany wewnętrzne w budynku.

Dr inż. Anna Iżowska, w zastępstwie dr inż. Marianny Mirowskiej (Instytut Techniki Budowlanej), omówiła wyniki badań Ocena uciążliwości hałasu instalacyjnego i skutków jego długotrwałego oddziaływania na zdrowie mieszkańców.

Cel badań:
  • obiektywna i subiektywna ocena hałasu instalacyjnego,
  • ustalenie czy długotrwały hałas o niskich poziomach stwarza zagrożenie dla zdrowia mieszkańców,
  • propozycje nowych kryteriów oceny i dopuszczalnych poziomów hałasu w mieszkaniach.
Program badań zakładał:
  • pomiary hałasu w mieszkaniach,
  • epidemiologiczne badania ankietowe uciążliwości skutków oddziaływania hałasu na mieszkańców.

W swoim drugim wystąpieniu pt.: Ochrona przed hałasem w projekcie, realizacji i odbiorze budynku, prof. Barbara Szudrowicz, omówiła następujące zagadnienia:

  • przepisy i normy dotyczące ochrony przed hałasem i drganiami w budynkach,
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania – 2008/2009 r.,
  • projektowane zmiany Rozporządzenia,
  • wymagania dotyczące wyrobów budowlanych.

Po wykładzie obie prelegentki odpowiadały na szczegółowe pytania od uczestników warsztatów.

Podsumowując wszystkie przedsięwzięcia zorganizowane w ramach Dni Inżyniera podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA 2009 można stwierdzić, że zaproponowana tematyka warsztatów była spełnieniem oczekiwań wielu inżynierów zawodowo związanych z budownictwem. Jak zauważyli przedstawiciele MTP, w całej historii organizacji targów BUDMA po raz pierwszy mieli do czynienia z sytuacją, że musiano odmawiać miejsca chętnym do udziału w spotkaniach. Z tak ogromną frekwencją nie spotkali się dotąd.

Pozostaje jedynie pogratulować organizatorom wyczucia potrzeb odbiorców.

Do zobaczenia za rok.


Relacja i zdjęcia:
Mirosław Praszkowski