Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Konsultacje prawa budowlanego

18 lipca 2008 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyło się regionalne spotkanie konsultacyjne, zorganizowane z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury, w sprawie projektu ustawy o zmianie Ustawy Prawo budowlane, Ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Gospodarzem spotkania był Wojewoda Wielkopolski – Piotr Florek.

W spotkaniu uczestniczyli:
  1. Olgierd Dziekoński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury,
  2. Dariusz Anusiewicz – specjalista od Prawa budowlanego w Ministerstwie Infrastruktury,
  3. Arkadiusz Błochowiak – Wicemarszałek Wielkopolski,
  4. Jerzy Gładysiak – Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego,
  5. przedstawiciele zarządów powiatów i gmin z województwa wielkopolskiego,
  6. przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego,
  7. delegacja Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa,
  8. przedstawiciele Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów,
  9. przedstawiciele Związku Miast Polskich,
  10. instytucje i osoby, które mają wpływ na realizację procesu inwestycyjnego w budownictwie.
Od prawej siedzą: Minister Olgierd Dziekoński,
Dariusz Anusiewicz – specjalista od Prawa budowlanego w Ministerstwie Infrastruktury.

W swoim wystąpieniu Minister Olgierd Dziekoński szczegółowo omówił projekty zmian w Ustawie Prawo budowlane i w Ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym. Szczególną uwagę zwrócił na udział wszystkich instytucji i osób biorących udział w procesie inwestycyjnym oraz podkreślił rolę:

  1. zrównoważonego ładu przestrzennego,
  2. koordynacji systemu gospodarki przestrzennej,
  3. zrównoważonych relacji między administracją rządową a samorządową w zakresie ustalania ładu przestrzennego i rozwoju,
  4. usprawnienie i przyspieszenie procesu inwestycji,
  5. integrację systemu gospodarki przestrzennej z dyrektywami środowiskowymi,
  6. aktywnego uczestnictwa wszystkich podmiotów realizujących proces inwestycyjny.

Po wystąpieniu Ministra Dziekońskiego rozpoczęła się bardzo ożywiona dyskusja i padło mnóstwo szczegółowych pytań związanych z proponowanymi zmianami w ustawach.

Przewodniczący Rady WOIIB – Jerzy Stroński w trakcie dyskusji.

Przewodniczący Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa – Jerzy Stroński poruszył następujące problemy:

  1. Zastąpienie decyzji o pozwoleniu na budowę procedurą rejestracji budzi bardzo poważne obawy uczestników procesu inwestycyjnego.
  2. Przedstawił wniosek samorządu zawodowego by inżynierowie bez tytułu magistra posiadali nieograniczone uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Inżynierowie bez tytułu magistra powinni posiadać uprawnienia do opracowywania i wydawania świadectw energetycznych.
  3. W świadomości społecznej wzrasta rola samorządów zawodowych. Działania sejmowej komisji Przyjazne Państwo torpeduje podstawowe założenia funkcjonowania samorządów zawodowych, m.in. wprowadzenie dualizmu przy przyznawaniu uprawnień budowlanych.
Uczestnicy spotkania.
Minister Olgierd Dziekoński odpowiadając na zadane pytania stwierdził, że:
  1. projekt zmian w Ustawie o samorządach zawodowych jest w fazie opracowywania i ustaleń z poszczególnymi podmiotami; Ministerstwo negatywnie ocenia jego założenia;
  2. resort uważa za celowe przyznanie nieograniczonych uprawnień do kierowania robotami budowlanymi wszystkim inżynierom, którzy posiadają studia inżynierskie i mają wieloletnią, udokumentowana praktykę zawodową i potwierdzoną formą egzaminu;
  3. również technicy budowlani, którzy posiadają maturę, odpowiednio długi i udokumentowany staż zawodowy również powinni posiadać uprawnienia budowlane w zakresie kierowania określonymi pracami budowlanymi. Ministerstwo oczekuje propozycji legislacyjnych uzgodnionych przez środowisko budowlane zmian w istniejących przepisach.

Dariusz Anusiewicz, odpowiadając na zgłoszone obawy co do słuszności zastąpienia decyzji o pozwoleniu na budowę procedurą rejestracji stwierdził, że w proponowanych regulacjach prawnych dla projektów zwykłych:

  1. nastąpi uproszczenie procedur – sprawdzana będzie tylko kompletność dokumentacji bez oceny zawartości merytorycznej. Projektant składa oświadczenie o poczynieniu wszystkich uzgodnień formalnych i kompletności dokumentacji technicznej.
  2. brak jest udziału stron, co ułatwi i przyspieszy proces inwestycyjny.

W dalszej części dyskusji poruszano bardzo wiele szczegółowych rozwiązań prawnych zawartych w projektach ustaw. Dyskutanci przedstawiali swoje propozycje do poszczególnych przepisów. Część z nich już na miejscu przekazała Ministrowi Dziekońskiemu na piśmie własne propozycje zmian w przepisach, część zobowiązała się uczynić to w formie elektronicznej ze względu na obszerność proponowanych zmian a także ograniczony czas spotkania.

Relacja i zdjęcia:
Mirosław Praszkowski