Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

MTP INSTALACJE 2010.

W trakcie MTP INSTALACJE 2010 Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa wspólnie z Politechniką Poznańską oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, pod patronatem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, zorganizowała dwudniową konferencję naukowo - techniczną pt.: „Technika instalacyjna w energooszczędnym budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej”.

Prezentacje przedstawione podczas dwudniowej konferencji są dostępne na tej stronie. Należy „kliknąć” wyróżnione nazwisko prelegenta by zapoznać się z prezentacją w wersji PDF.

26 kwietnia 2010 r. w pierwszym dniu Konferencji powitał wszystkich uczestników przewodniczący WOIIB – p. Jerzy Stroński, który krótko wprowadził w tematykę tego dnia i przedstawił prelegentów poszczególnych tematów.

Dr inż. Radosław Górzeński z Politechniki Poznańskiej przedstawił opracowane pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Edwarda Szczechowiaka – „Doświadczenia ze stosowania świadectw energetycznych dla budynków nowowznoszonych i oddanych do użytku w 2009 r.

W swoim wystąpieniu skupił się na 5 głównych elementach:

  • budynek i energia,
  • zapotrzebowanie energii,
  • wymagania,
  • budynki o niskim zużyciu energii,
  • świadectwa energetyczne.

Świadectwa charakterystyki energetycznej, które obowiązują w Polsce od 01 stycznia 2009 r., wprowadziły już zmiany myślenia projektantów i wykonawców. Ważne jest jednak to, że głębokie nastąpiły również zmiany myślenia u inwestorów o zużywaniu energii przez własne budynki.

Dr inż. Małgorzata Basińska, Politechnika Poznańska, omówiła „Rozwiązania instalacji c.o., c.w. i wentylacji związane z zachowaniem standardów energetycznych”. Opracowanie to powstało pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Haliny Koczyk.

Omawiając czynniki, które mają wpływ na budynek zlokalizowany w danym klimacie i opisane są danymi parametrami projektowymi prelegentka przedstawiła zależności związane:

  • ze strukturą konstrukcyjno-materiałową budynku,
  • ze sposobem, użytkowania budynku,
  • z instalacją grzewczą i sterującą.

W dalszej części swojego wystąpienia Pani dr inż. Małgorzata Basińska omówiła przykładowe rozwiązania poprowadzenia w budynkach instalacji wentylacyjnej i grzewczo-wentylacyjnej.

27 kwietnia 2010 r., w drugim dniu Konferencji, mgr inż. Kamil Szkarłat, Politechnika Poznańska, przedstawił opracowanie „Wpływ BMS na charakterystykę energetyczną budynku”, które powstało pod kierunkiem dr hab. inż. Tomasza Mroza – prof. PP.

W swoim wystąpieniu krótko scharakteryzował strukturę zużycia energii przez sektory gospodarki narodowej i budownictwo mieszkalne.

Jednym z celów i zadań w gospodarce Polski zgodnych z dyrektywami UE jest poprawa efektywności energetycznej. Właściwy System Zarządzania Budynkiem (BMS – Building Management System) daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami i systemami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu. Omówił przykłady stosowania rozwiązań efektywnego zarządzania energią w „inteligentnych” budynkach oraz przedstawił koncepcje rozwojowe tego systemu.



Relacja i zdjęcia:
Mirosław Praszkowski