Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Dni Inżyniera – BUDMA 2014.

W tym roku Międzynarodowe Targi BUDMA 2014 odbywały się w nowym terminie - od 11 do 14 marca. Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa bardzo starannie przygotowała się do tegorocznej BUDMY. Tradycyjnie już, przygotowała ciekawą ofertę wykładów podczas Dni Inżyniera Budownictwa, nad którymi patronat honorowy objęła Polska Izba Inżynierów Budownictwa. 

1Pierwszy dzień – 11 marca - poświęcony był zmianom w przepisach dotyczących budownictwa. W Sali zielonej pawilonu nr 3 zebrało się ponad 200 osób zainteresowanych zmianami legislacyjnymi. Na tę sesję przybyli również posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury: Stanisław Żmijan (przewodniczący), Józef Racki (wiceprzewodniczący), Andrzej Adamczyk (wiceprzewodniczący) i  Jerzy Polaczek, a także poseł Adam Szejnfeld  - przewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. ograniczania biurokracji. 

Gościliśmy również: Janusza Żbika - podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Roberta Dziwińskiego – Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Andrzeja Rocha Dobruckiego – prezesa Krajowej Rady PIIB, Andrzeja Byrta – prezesa MTP, Wojciecha Gęsiaka – prezesa Izby Architektów RP, Ryszarda Trykosko – przewodniczącego PZITB. Wszystkich przybyłych powitał Jerzy Stroński – przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

2Jako pierwszy zabrał głos Robert Dziwiński - członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, który przedstawił informacje o pracach komisji. Powiedział, że twórcy projektu nowego kodeksu budowlanego zdecydowali o zaniechaniu ingerencji państwa tam, gdzie nie jest to konieczne. Kodeks łączy przepisy Prawa budowlanego i Prawa Zamówień Publicznych. By zwiększyć odpowiedzialność uczestników procesu budowlanego na większych budowach przewiduje się powołanie inspektora nadzoru technicznego, do którego obowiązków będzie należał nadzór nad realizacją inwestycji zgodnie ze sztuką budowlaną. Jak stwierdził, osobnym problemem do rozwiązania pozostały kwestie uregulowania przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Według niego gdy kodeks zostanie uchwalony to nowe regulacje będą wchodzić w życie stopniowo, ponieważ będą potrzebne rozporządzenia do nowej ustawy.

Kolejnym mówcą był poseł Adam Szejnfeld, który skrótowo omówił prace sejmowe związane z ustawą Prawo Zamówień Publicznych. Ich głównym celem jest ochrona interesów podwykonawców w zakresie terminowych wypłat. Stwierdził również, że należy dążyć do ograniczenia kryterium najniższej ceny jako najważniejszego kryterium w przetargach.

Projekty zmian obowiązującego Prawa budowlanego zmierzające do uproszczenia procesu budowlanego omówił Tomasz Żuchowski - zastępca dyrektora Departamentu Budownictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Przywołując obowiązujące przepisy zestawiał je z zapisami w projektach Prawa budowlanego i Kodeksu budowlanego. Zwrócił szczególną uwagę na ograniczenie formalności prawnych w procesie budowlanym.

3O nowych regulacjach prawnych dotyczących wyrobów budowlanych po wejście w życie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy mówiła Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa - przedstawicielka Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Zwróciła uwagę na zmiany dotyczące znakowania wyrobów budowlanych, odpowiedzialności producentów, sprzedawców według nowych regulacji prawnych.

Po wystąpieniach prelegentów wywiązała się żywa dyskusja, zadawano pytania dotyczące proponowanych zmian w przepisach Prawa budowlanego, Kodeksu budowlanego i przepisów pokrewnych oraz ich skutków na realizację procesu inwestycyjnego. 

12 marca – w drugim Dniu Inżyniera Budownictwa, pierwszy wykład o „Budownictwie na terenach zalewowych w aspekcie występujących powodzi” wygłosił Jerzy Witczak - Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Stwierdził m.in., że obiektem, który radykalnie zmienił zagadnienie ochrony przeciwpowodziowej na rzece Warcie i który niewątpliwie oddziałuje na zagospodarowanie terenów zalewowych jest zbiornik wodny ,,Jeziorsko”, oddany do użytkowania w latach 80-tych XX wieku. Omówił znaczenie zbiornika „Jeziorsko” i polderów zalewowych w ochronie przeciwpowodziowej na przykładzie powodzi i podtopień z lata 1997 – 2010.

4Uwarunkowania konstrukcyjne przy projektowaniu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu” omówił Piotr Pachowski z Biura Projektów Konstrukcji Budowlanych KiP. Ilustrując zdjęciami kolejne etapy tworzenia różnych rozwiązań konstrukcyjnych, zarówno w fazie projektowania jak i w czasie budowy, zaprezentował nowatorskiego podejście do budowy obiektu, którym jest biblioteka m.in. na przykładzie rozwiązań związanych z oświetleniem naturalnym i sztucznym wewnątrz budynku, umiejscowieniem magazynów na ostatnim piętrze i wynikających stąd konsekwencji konstrukcyjno-budowlanych.

 

Bogdan Bresch – prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP przedstawił referat „Budynki dworców kolejowych, ich rola i funkcja w przeszłości i obecnie”, którego współautorem był również  Roman Biniszkiewicz – dyrektor oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP w Poznaniu. Na przykładach dworców kolejowych w Wielkopolsce jak również w innych częściach kraju omówił zakresy prac związanych z rewitalizacją budynków dworcowych i przystosowaniem ich nieraz do całkiem nowej roli użytkowej. W części końcowej swojego wystąpienia opowiedział o etapach realizacji poznańskiego dworca – Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.

W dyskusji, która wywiązała się po ostatnim wykładzie przewijały się głosy wyrażające niezadowolenie słuchaczy z funkcjonalności nowego dworca kolejowego w Poznaniu. Padały głosy by odbudować dawny budynek dworca PKP z zachowaniem jego części frontowej oraz z przeznaczeniem parteru na potrzeby podróżnych korzystających z usług przewoźnika.

 

Dobra frekwencja podczas sesji Dni Inżyniera Budownictwa, żywe dyskusje i szczegółowe pytania, świadczyły o aktualnym doborze tematyki referatów.

 

Relacja i zdjęcia:
Mirosław Praszkowski