Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Biuletyn nr 2 [Marzec 2004]

Spis treści

  • Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa (część I)
  • Kalendarium (część I)
  • Europejskie uprawnienia budowlane - droga polskich inżynierów do ich uzyskania (część I)
  • Rosja i Białoruś - kraje partnerskie BUDMY 2004
  • Obwodnica Poznania w ciągu Autostrady A-2
  • Przepisy prawa budowlanego w procesie inwestycyjnym z uwzględnieniem wymagań Unii Europejskiej (część I)
  • Uprawnienia budowlane w dziedzinie transportu drogowego w zakresie dróg i mostów
  • Budma 2004 Europejskie Forum Budowlane
  • Dzień Inżyniera Budownictwa
  • Forum Budowlane Polska-Rosja-Białoruś

 

Zgodnie z naszymi założeniami, przekazujemy Koleżankom i Kolegom kolejny numer BIULETYNU WOIIB. W tym numerze tematem wydania jest branża IS. W związku z tym przedstawiamy artykuł prof. E. Szczechowiaka o projektowaniu zintegrowanym. Chcemy pokazać, że nowoczesne projektowanie to już nie wizja głównego projektanta zrzucona "na deski" pozostałych branż, a efekt wspólnej pracy całego zespołu wielobranżowego, w którym wszyscy są partnerami i od pierwszej koncepcji mają wpływ na rozwój projektu. Spojrzenie kompleksowe na projektowanie, wykonawstwo i eksploatację budynków jest nieodzowne, aby spełnić współczesne wymagania w zakresie oszczędności energii, realizacji idei zrównoważonego rozwoju, komfortu i kosztów. Dotyczy to w równej mierze architektury, konstrukcji i wykończenia, jak również technicznego wyposażenia budynku.

Postępująca degradacja środowiska, zanieczyszczenie wód, gleby i atmosfery, zmiany klimatu, ubożenie szaty roślinnej, zanik pewnych gatunków fauny, wywołują coraz większy niepokój o los obecnych i przyszłych pokoleń oraz skłaniają do większej ostrożności w gospodarowaniu zasobami przyrody, jak i do mobilizacji sił w celu ich ochrony. Tym zagadnieniom poświęcone są artykuły: Poznań - gospodarka odpadami wczoraj i dziś oraz Ekologiczne aspekty użytkowania gazu ziemnego, które wprowadzają nas w szalenie współczesne zagadnienia ekologiczne. Wiek XX był wiekiem urbanizacji świata. Szacuje się, iż w roku 1900 w miastach żyło około 160 mln. ludzi tj. 1/10 ludności świata, a na początku 2000 roku w miastach mieszkało 3,2 mld. ludzi, czyli połowa ludności. W okresie tym powstaje wprawdzie wiele nowych miast od podstaw, jednak w większości zurbanizowanie to wynika z rozbudowy już istniejących. W XX wieku w wielu rozwiniętych aglomeracjach zużycie wody wzrosło ponad 20 razy. Zajmuje się tym artykuł prof. M. Sozańskiego dotyczący współczesnych zagadnień związanych z problematyk ą wodociągów i kanalizacji, który jest zapowiedzią całego cyklu przyszłych prac.

Ze względu na kolejną ważną imprezę w naszej branży, tj. Targi INSTALACJE 2004, zamieszczamy kilka informacji o tych targach, a także przedstawiamy podsumowanie BUDMY 2004.

Poza tym znajdziecie ciąg dalszy artykułu o miejscu inżyniera w UE i o przepisach prawa budowlanego po wejściu do UE. Chcąc nadal przybliżyć naszą Radę i jej organy oraz komisje, przedstawiamy ostatni ą grupę naszych działaczy. W związku ze zbliżającym się III Zjazdem WOIIB przedstawiamy dalszy ciąg kalendarium. Myślimy, że ten czas, który nam pozostał do III Zjazdu powinien być dla nas wszystkich czasem zastanowienia się nad naszą pracą i czasem podsumowań. Dobrze byłoby odpowiedzieć sobie na pytania: W jakim miejscu się teraz znajdujemy jako WOIIB? Czy efekty, które osiągnęło nasze Prezydium Rady WOIIB i nasza Rada są dla nas członków zadowalające? Czy praca wybranych przez nas kolegów jest zadowalająca dla wszystkich członków WOIIB? Przeprowadźmy wszyscy rachunek sumienia.

Uważamy, że udział w III Zjeździe powinien być nie tylko obowi ązkiem, ale również jest jedyną możliwością szerokiej oceny naszej pracy i ewentualnych zmian na przyszłość. To przecież Zjazd jest najwyższym organem władzy WOIIB. Tylko uczestnictwo wszystkich delegatów da III Zjazdowi taką siłę, aby można coś wiarygodnie podsumować i ocenić pozytywnie lub w przypadku braku akceptacji wypracować nowy program działania lub metody dalszej pracy. Pracy, której efekty będą zadowalały nas wszystkich.

Należy podkreślić, że osoby nieobecne nie będą miały głosu, a tym samym zawiodą swoich wyborców, którzy obdarzyli ich mandatem zaufania. W związku z tym nawołujemy wszystkich delegatów do możliwie najliczniejszego i czynnego udziału w III Zjeździe WOIIB.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych najlepsze życzenia składa Rada WOIIB.

Przewodniczący Rady Programowej Biuletynu WOIIB
Tomasz Błaszczyński