Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

III Konferencja naukowo-techniczna: „Budownictwo szpitalne. Wymogi budowlane, medyczne i prawne a bezpieczeństwo pacjenta.”

W wielu miastach w Wielkopolsce prowadzone są prace związane z budową nowych obiektów służby zdrowia lub z adaptacją, unowocześnieniem i rozbudową istniejących szpitali miejskich i powiatowych. Biorąc pod uwagę taki stan rzeczy, a także plany realizacji nowych szpitali Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, przy współpracy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej, zorganizowała
10 października 2012 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
III Konferencję naukowo-techniczną: „Budownictwo szpitalne. Wymogi budowlane, medyczne i prawne a bezpieczeństwo pacjenta.”

1Honorowy patronat naukowy objęli: prof. dr hab. Jacek Wysocki - J.M. Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i prof. dr hab. inż. Adam Hamrol - J.M. Rektor Politechniki Poznańskiej.

Celem konferencji było zapoznanie wszystkich środowisk zawodowych z najnowszymi trendami w specjalistycznym budownictwie szpitalnym ze zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo pacjenta, dzięki czemu będzie możliwe właściwe zaadaptowanie istniejących obiektów do najwyższych standardów światowych. Konferencję wspólnie poprowadzili: dr n. med. Adam Mikstacki i mgr inż. Jerzy Stroński.

2Mgr inż. arch. Grzegorz Sadowski – Spółka Projektowania Architektonicznego Sadowski, Sadowska - przedstawił referat: „Rozwój przez dialog, czyli poszukiwanie narzędzi porozumienia interdyscyplinarnego”, w którym na przykładzie własnych doświadczeń projektowych omówił różnice pomiędzy oczekiwaniami inwestorów zawartymi w opisach zamówień na opracowanie dokumentacji na przebudowę obiektów szpitalnych a możliwościami prawnymi i realiami życiowymi. Zaprezentował własny sposób poszukiwania porozumienia z przyszłymi użytkownikami pomieszczeń już na wstępnym etapie projektowania.

3Dr n. med. Adam Mikstacki - Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii Województwa Wielkopolskiego – w referacie „Bezpieczeństwo w anestezjologii i oddziałach intensywnej terapii – profilaktyka zakażeń na salach operacyjnych oraz oddziałach intensywnej terapii” omówił wyniki badań naukowych związanych z nowymi tendencjami, problemami i zagrożeniami związanymi z występowaniem i leczeniem zakażeń w oddziałach IT. Omówił również profilaktykę zakażeń dotyczącą sprzętu, aparatury, a także architektury oddziałów oraz procesów ciągłego szkolenia personelu. Przedstawił również wytyczne do projektowania oddziałów intensywnej terapii.

4Dr hab. inż. Mieczysław Porowski – Politechnika Poznańska – w referacie „Nakłady energetyczne dla zdecentralizowanego i scentralizowanego systemu klimatyzacyjnego bloku operacyjnego” omówił zagadnienia:

  • struktury zdecentralizowanych i scentralizowanych systemów klimatyzacyjnych bloków operacyjnych,
  • kryteria wyboru systemu, kryterium energetyczne,
  • modele symulacyjne,
  • algorytmy optymalnej obróbki powietrza,
  • systemy energooptymalne.

5Dr n. med. Krzysztof Kordel – Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej – w swoim wystąpieniu omówił różne przypadki roszczeń pacjentów wobec szpitali, które były związane z infrastrukturą szpitalną. Przykłady dotyczyły krajów europejskich, USA oraz Polski. Krajowe przykłady wywołały największe poruszenie wśród zgromadzonych przedstawicieli służby zdrowia, przedstawicieli samorządów i urzędów powiatowych. Wnioski z omawianych spraw nasuwały się same. Należy dbać o sprzęt, wyposażenie techniczne ale również nie można zapomnieć o samym pacjencie.

6Dr Leszek Szurkowski – z firmy ALVO MEDICAL – w swoim wystąpieniu prezentującym nowoczesne rozwiązania projektowe i wykonawcze bloków operacyjnych, oddziałów intensywnej opieki medycznej i innych stwierdził, że „Dbałość o wysokie standardy w służbie zdrowia to cel, do którego dążymy poprzez poprawę komfortu zarówno lekarza, jak i pacjenta”. Firma pracuje na miano pioniera „przyjaznych wnętrz szpitalnych” wprowadzając m.in., jako pierwsza firma w Polsce, dzieła sztuki do sal operacyjnych i innych pomieszczeń szpitalnych.

7Mgr inż. Paweł Olejniczak – P.P.U.ZiH BREVITER – przedstawił referat „Cykliczne przeglądy instalacji gazów medycznych jako gwarancja bezpieczeństwa pacjenta”. Omówił w nim:

  • przepisy w zakresie instalacji gazów medycznych;
  • zmiany strukturalne w zarządzaniu służbą zdrowia a standardy bezpieczeństwa związane z wytwarzaniem i utrzymywaniem w ruchu instalacji gazów medycznych jako wyrobu medycznego klasy II b;
  • rolę i znaczenie gazów medycznych w leczeniu szpitalnym pacjenta;
  • znaczenie wytwórcy wyrobu medycznego w utrzymaniu jego sprawności i niezawodności.

O „Bezpieczeństwie pożarowym podczas eksploatacji instalacji techniczno-medycznej w obiektach szpitalnych” mówił Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa – Tomasz Wiśniewski.

8Mgr inż. Zenon Makowski – P.U. MUTON Pracownia projektowa – w prezentacji „Wpływ eksploatacji instalacji na bezpieczeństwo pacjenta i personelu” omówił instalacje występujące w pomieszczeniach szpitalnych:

  • instalacje wentylacji i klimatyzacji,
  • instalacje centralnego ogrzewania,
  • instalacje wody i kanalizacji,
  • instalacje gazów medycznych.

Mgr inż. Daniel Świątko – TUV Rheinland – omówił zasady „Utrzymania sprzętu medycznego w świetle przepisów prawnych dla wyrobów medycznych”.

9Mgr inż. Kazimierz Ratajczak – w prezentacji „Innowacyjna metoda bioczyszczenia w obiektach szpitalnych” omówił zastosowanie proponowanej technologii dla medycyny: 

  • do usuwania brudu, kurzu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń w salach operacyjnych,
  • do czyszczenia urządzeń oraz instalacji elektrycznych pod napięciem (niskim) w szpitalach i salach operacyjnych
  • do czyszczenia urządzeń medycznych pod napięciem i wyłączonych z prądu (o różnym stopniu zabrudzenia).

W III Konferencji naukowo-technicznej: „Budownictwo szpitalne. Wymogi budowlane, medyczne i prawne a bezpieczeństwo pacjenta” udział wzięło 140 osób. Była bardzo liczna reprezentacja przedstawicieli administracji szpitali, lekarzy odpowiedzialnych za rozbudowę i rozwój placówek służby zdrowia od Zielonej Góry poprzez Wielkopolskę aż po Szczecin. Dyskusje prowadzone w trakcie przerw, wymiany poglądów na tematy prezentowane w czasie wykładów świadczyły o tym, że wielkopolskie środowisko medyczne odczuwało potrzebę zapoznania się z najnowszymi wymogami budowlanymi, medycznymi i prawnymi związanymi z zachowaniem bezpieczeństwa pacjenta w placówkach służby zdrowia.

Przebieg konferencji pokazał, że omawiane tematy były precyzyjnie dobrane i spotkały się z żywym przyjęciem odbiorców.  III Konferencja naukowo-techniczna „Budownictwo szpitalne” spełniła założenia organizatorów.

Po dwukrotnym „kliknięciu”  w podkreślone imię i nazwisko prelegenta można zapoznać się z prezentacją w wersji PDF przedstawioną podczas Konferencji.

Relacja i zdjęcia:
Mirosław Praszkowski