Dekretem Ministerstwa Oświaty z dniem 3 września 1945 r. powołano Szkołę Inżynierską w Poznaniu, to w jej ramach utworzono trzeci wydział (po wydziałach: Mechanicznym zał. 1919 r. i Elektrycznym zał. 1930 r.), a mianowicie: Wydział Budownictwa z Oddziałem Lądowo-Wodnym oraz Oddziałem Architektury.
22 maja 2025 r. Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu PP w Centrum Wykładowym przy ul. Piotrowo 2 zorganizował uroczystości związane z Jubileuszem 80-lecia Wydziału Budownictwa. Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa reprezentowali: Adam Korzystka – zastępca przewodniczącego Rady, Wojciech Ratajczak – zastępca przewodniczącego Rady i Anna Głębocka – sekretarz Rady.