Pod tym hasłem 11 października 2018 r. odbyła się już VI Ogólnopolska Konferencja związana z tematyką budownictwa szpitalnego.
Jednym z celów działania inżynierów budownictwa jest zaspokojenie potrzeb społeczeństwa w zakresie usług budowlanych a budownictwo szpitali i innych obiektów służby zdrowia jest jego ewidentnym przykładem. Dlatego samorząd zawodowy reprezentujący zawód zaufania publicznego jakim jest inżynier budownictwa organizuje co dwa lata konferencje naukowo-techniczną pt. „Budownictwo szpitalne". W tym roku był to temat związany z oddziałami pediatrycznymi, których realizacja jest ogromnym wyzwaniem dla inwestorów.
W Poznaniu powstanie Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka, które ma być szpitalem XXI wieku. Wybór tematyki konferencji był wynikiem przeprowadzonych konsultacji z przedstawicielami środowisk medycznych i budowlano-architektonicznych. Skorzystaliśmy z okazji, że na terenie naszego miasta będzie budowany szpital dziecięcy
i przedstawione problemy będą bardzo aktualne zarówno w środowiskach wielkopolskich jak i na terenie całego Kraju. Założeniem programowym Konferencji było przedstawienie spojrzenia na ten temat przez przedstawicieli świata medycznego, a następnie informacje inżynierów budownictwa i architektów o rozwiązaniach technicznych przedstawionych zagadnień. Referaty obejmujące bogaty program założony przez organizatora wygłosili wysokiej klasy specjaliści ze środowisk lekarskich, pielęgniarskich, farmaceutycznych, architektów oraz inżynierów budownictwa wielu branż.
Konferencję zainaugurowało wystąpienie byłego rektora Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Jacka Wysockiego, który przedstawił oddział dziecięcy okiem pediatry. Referat wybitnego specjalisty wprowadził wszystkich uczestników w problem leczenia małych pacjentów, zwracając przy tym uwagę wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego na problemy, które muszą rozwiązywać na etapie projektowania i realizacji budowy obiektów szpitalnych w zakresie pediatrii.
Prof. dr hab. n.med. Jacek Wachowiak zwrócił uwagę na leczenie chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży oraz na strukturę Wielospecjalistycznego Ośrodka Onkologii i Hematologii Dziecięcej, przedstawiając również europejskie standardy w tym zakresie.
Autorzy projektu Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu dr n.med. Maciej Matłok i dr inż. Włodzimierz Werechowski z Industria Project Sp. z.o.o. przegotowali prezentację która zapoznała uczestników konferencji z historią powstania projektu, zwrócili uwagę jak ważna na etapie projektowania była współpraca z przyszłym użytkownikiem. Proces projektowania został zrealizowany w technologii BIM.
Na humanizację medycyny zwróciła uwagę mgr piel. Teresa Kruczkowska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu.
Mgr farmacji Alina Górecka Prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej przygotowała referat na temat wymogów jakie powinny spełniać wszystkie pomieszczenia apteczne zwłaszcza w obiekcie szpitalnym w którym przygotowywane są lekarstwa dla tak wymagających pacjentów jakimi są dzieci.
Na konferencji nie zabrakło wykładów czysto technicznych. Mgr inż. Andrzej Komisarz mówił o wyrobie medycznym jakim są gazy medyczne. Projektowanie i montaż instalacji zasilających odbiorniki gazów medycznych musi być realizowany przez osoby mające specjalistyczne uprawnienia w tym zakresie. Odniósł się również do rozwiązań gazów medycznych w projekcie Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
Kolejny techniczny referat przedstawiła dr hab. inż. Alina Pruss z Politechniki Poznańskiej, która mówiła o jakości wody w świetle nowych przepisów Unii Europejskiej w zastosowaniu do oddziałów pediatrycznych.
Referat na temat klimatyzacji oddziału onkologii, hematologii i transplantologii pediatrycznej, studium przypadku przedstawił dr hab. inż. Mieczysław Porowski prof. PP - Instytut Inżynierii Środowiska a referat był przygotował wspólnie z mgr inż. Wojciechem Porowskim - z Pracowni Projektowej POROWSKI Design.
Podsumowaniem problemów związanych z projektowaniem i realizacją od strony oddziałów pediatrycznych przygotował prof. dr hab. inż. Józef Jasiczak z Politechniki Poznańskiej, przedstawiając niekonwencjonalną ocenę wpływu rozwiązań budowlanych na hospitalizację pacjenta.
Wykład dr. n. med. Andrzeja Trybusza, szefa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, uwypuklił sprawy nadzoru tej instytucji w procesie inwestycyjnym budownictwa szpitalnego.
Konferencja została objęta patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz rektora Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego i Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Tomasza Łodygowskiego.
Partnerami Konferencji były firmy:
- BUDOPOL,
- WEGNER,
- BUDIMEX,
- ALSTAL,
- VIESSMANN,
- ENVIROTECH,
- STEEL BUILDING,
- INDUSTRIA,
- ALVO,
- GEBERIT,
- LEHNEN,
- BIMS,
- BREVITER.
Organizatorzy konferencji zapewnili możliwość zaprezentowania firm na stoiskach przygotowanych w holu, przed salą konferencyjną oraz możliwość wygłoszenia referatu.
Mgr inż. Składnikiewicz z firmy Envirotech zaprezentowała nowoczesne źródła ciepła z energii odnawialnych pozwalające zaoszczędzić na kosztach eksploatacji a nade wszystko w znacznym stopniu wyeliminować emisję gazów szkodliwych do środowiska.
Konferencję zamykało wystąpienie firm Geberit i Lehnen dotyczące wyposażenia pomieszczeń sanitarnych w szpitalach, oraz firmy ALVO Medical z realizacji oddziałów pediatrycznych zarówno w kraju, jak i Arabii Saudyjskiej oraz Gwinei Równikowej.
W konferencji uczestniczyło 250 osób. Uczestnicy bardzo wysoko ocenili poziom organizacji konferencji oraz jakość przedstawionych referatów. Jednogłośnie uznano,
że należy kontynuować organizację konferencji za dwa lata.