Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Rozwiązania techniczne w zakresie transportu wewnętrznego budynków.

Transport wewnętrzny w budynkach usprawnia przemieszczanie się ludzi do pomieszczeń obiektu oraz komunikację wewnętrzną pomiędzy poszczególnymi piętrami budynku. O tym, jak wielką rolę spełniają wszystkie urządzenia do tego przeznaczone oraz szczegółowych wymaganiach technicznych, dyskutowano podczas konferencji technicznej zorganizowanej 14.10.2010 r. przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa przy współudziale Urzędu Dozoru Technicznego Oddział w Poznaniu. Honorowy patronat nad konferencją objął J.M. Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Adam Hamrol.
Konferencja odbyła się w siedzibie WOIIB w Poznaniu przy ul. Dworkowej 14.

 

Dr inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak – SARP - przedstawiając referat: „Urządzenia transportu wewnętrznego – miejsce i funkcja w przestrzeni obiektu” wprowadził uczestników w temat konferencji. Rolę transportu wewnętrznego rozumieli już starożytni konstruktorzy budowli. Z powodzeniem stosowali różne rozwiązania techniczne do przemieszczania ludzi i obiektów zarówno w pionie jak i w poziomie. Dzisiejsze urządzenia są udoskonalonymi, na miarę możliwości współczesnej techniki, rozwiązaniami stosowanymi w starożytnej Grecji czy też w Rzymie.

mini_230x153_Dwigi_1 Dr inż. Mariusz Dembiński – Politechnika Poznańska – w swoim referacie: „Problemy konstrukcyjne w kształtowaniu szybów wind w obiektach budowlanych” omówił różne sposoby konstruowania szybów wind w nowoczesnych budynkach. Swoje wystąpienie ilustrował zdjęciami, które prezentowały realizacje wind w budynkach użyteczności publicznej, jak i w budynkach mieszkalnych.

mini_230x153_Dwigi_2.1 Mgr inż. Jacek Michalski z Urzędu Dozoru Technicznego w Poznaniu przedstawił „Szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia maszynowni, linowni oraz szyby dźwigów (w tym nadszybia i podszybia) w świetle przepisów dozoru technicznego”. Dla obecnych na konferencji wykonawców różnych projektów budowlanych były to cenne wskazówki, których wzięcie pod uwagę w trakcie procesu budowlanego pozwoli im uniknąć sytuacji problematycznych w trakcie odbioru urządzeń przez pracowników UDT. W związku z tym padały szczegółowe pytania o stosowanie określonych rozwiązań budowlanych i technicznych w realizowanych obiektach.

Współcześnie realizowane obiekty budowlane powinny być wyposażone w windy i urządzenia ułatwiające transport wewnętrzny osobom niepełnosprawnym ruchowo. Mgr inż. Jacek Kurasz z Urzędu Dozoru Technicznego w Poznaniu w referacie: „Dźwigi i urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych w aspekcie działalności Urzędu Dozoru Technicznego” szczegółowo omówił warunki techniczne, jakie powinny spełniać nowoczesne urządzenia przeznaczone do transportu tych osób.
I to wystąpienie spotkało się z bardzo żywą reakcją uczestników konferencji. Padały pytania o podpowiedzi dotyczące szczegółowych rozwiązań.

Po referatach swoje osiągnięcia techniczne prezentowali przedstawiciele firm zajmujących się produkcją i montażem urządzeń dźwigowych w budynkach.

W kuluarowych dyskusjach uczestnicy konferencji potwierdzili potrzebę tego typu konferencji. Wspólny pomysł Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i Urzędu Dozoru Technicznego Oddział w Poznaniu, dotyczący organizacji konferencji na ten temat, okazał się strzałem w dziesiątkę. Żywa reakcja uczestników i fachowa dyskusja na podejmowane w referatach tematy spowodowała, że Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w przyszłym roku podejmie się organizacji kolejnego spotkania.


Relacja i zdjęcia:
Mirosław Praszkowski