Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

VI Zjazd Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Warszawa 22-23 czerwiec 2007

W dniach 22-23 czerwca br. odbył się kolejny Zjazd PIIB. Wielkopolska Izbę reprezentowalidelegaciwosobach: Draber Włodzimierz, Ferenc Janina, Gałach Jadwiga, Gawęcka Danuta,JędraszakWojciech, Kania Stanisław, Mikołajczak Andrzej, Mikurenda Szczepan, Stroński Jerzy.
Sala obrad VI Zjazdu PIIB. Od lewej stanowisko WOIIB

Część z tych osób została wybrana do pełnienia ważnych funkcji na zjeździe i tak: kol. Danuta Gawęcka zasiadała w Prezydium VI Zjazdu  pełniąc funkcję sekretarza; kol. Janina Ferenc została członkiem Komisji Uchwał i Wniosków a kol. Stanisław Kania wchodził w skład Komisji Skrutacyjnej.

Delegaci WOIIB od Sz. Mikurenda, J. Gałach, Wojciech Jędraszak, J. Ferenc D. Gawęcka, J. Stroński
Prezydium VI Zjazdu PIIB od lewej E .Barcicka ZAPOIIB, A. Rak OPLOIIB, Z. Binerowski WAMOIIB, A. Myśliwiec KUPOIIB, D. Gawęcka WKPOIIB

Spotkanie tradycyjne rozpoczęło się od powitania zebranych przez Prezesa PIIB prof. Zbigniewa Grabowskiego, który w dalszej części przekazał prowadzenie obrad wybranemu przez Zjazd jego Przewodniczącemu kol. Zdzisławowi Binerowskiemu - członkowi Rady Krajowej PIIB i Przewodniczącemu Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów.
Tak, jak co roku i tym razem obecnością swą zaszczycili Zjazd liczni goście z kraju i z zagranicy reprezentujący organy, organizacje i instytucje państwowe. Ministerstwo Budownictwa reprezentowała Pani Minister Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa, która w swoim wystąpieniu nawiązała do roli naszego samorządu przy tworzeniu ważnych aktów prawnych,
w tym aktualnie najważniejszego dla naszego środowiska, do nowej ustawy Prawo budowlane. ( tekst projektu dostępny jest na stronie MB).
Prezes PIIB prof. Zb. Grabowski

Głos zabrali również: Dyrektor ITB - doc. dr inż. Stanisław M. Wierzbicki, Przewodniczący PZITB - Wiktor Piwkowski, Przewodniczący Stałego Przedstawicielstwa Kongresu Budownictwa - Roman Nowicki oraz sekretarz Generalny SEP Jolanta Arendalska. Gościem Zjazdu był również p. Andrzej Urban Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W Zjeździe uczestniczyli przedstawiciele międzynarodowych organizacji: Mirko Oreskovic -Prezydent Europejskiej Rady Izb Inżynierów (European Council of Engineers Chambers), Saleem Akrama z Chartered Institute of Building CIOB - organizacji międzynarodowej zrzeszającej podmioty i instytucje państw europejskich, w celu kształcenia i certyfikacji kwalifikacji menedżerskich kadr budownictwa oraz Dušan Misik
i Milan Hurak - przedstawiciele Słowackiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Po przeprowadzeniu wszelkich czynności proceduralnych zwartych w programie Zjazdu przystąpiono do przedstawienia sprawozdań za rok 2006 zaczynając od Krajowej Rady, w tym sprawozdania finansowego i realizacji budżetu oraz pozostałych organów Izby - KKK, KSD, KROZ i KKR a także sprawozdania Komisji Uchwał i Wniosków powołanej na V Zjeździe PIIB. Wszystkie przedstawione sprawozdania zostały przez Zjazd przyjęte a Krajowej Radzie zostało udzielone absolutorium za miniony rok działalności. Zatwierdzono budżet na rok 2008.

Przewodniczący WOIIB - J. Stroński dyskusja nad projektami zmian zasad gospodarki finansowej
Jednym z punktów programu Zjazdu było przedstawienie i przyjęcie projektów nowych Zasad gospodarki finansowej oraz propozycji zmian Statutu i regulaminów organów PIIB, organów Okręgowych Izb. W wyniku dyskusji, w której czynnie brali udział przedstawiciele WOIIB, delegaci postanowili przedłużyć prace w tych obszarach do następnego Zjazdu. Podobnie nie rozpatrywano punktu Programu obrad dotyczącego uchylenia uchwał Zjazdu Mazowieckiej OIIB - powierzając ponowną analizę dokumentów
i sytuacji obu izbom: MOIIB i PIIB.

Choć Zjazd miał charakter typowo sprawozdawczy to nie zabrakło również elementu wyborczego związanego z wyborami uzupełniającymi składu KSD i KKK. W jednym przypadku powodem zmian składu był śmieć jego członka i fakt ten zebrani uczcili minutą ciszy. W drugim powodem była złożona przez członka organu rezygnacja
Na zakończenie obrad delegaci zapoznali się ze sprawozdaniem Komisji Uchwał i Wniosków VI Krajowego Zjazdu dotyczącym zgłoszonych wniosków. WOIIB zgłosiła 9 wniosków, z których 5 zostało w głosowaniu odrzuconych przez Zjazd. Poniżej przedstawiamy treść zgłaszanych przez naszych delegatów wniosków. Odrzucone przez Zjazd wnioski zostały wytłuszczone.

  1. Wprowadzić obowiązek powoływania kierownika budowy i robót branżowych na każdej budowie.
  2. Wprowadzić w ustawie prawo budowlane obligatoryjność wykonywania projektu wykonawczego.
  3. Wprowadzić obligatoryjność szkoleń dla członków Izby (w systemie punktowym).
  4. Przywrócenie uprawnień bez ograniczeń do prowadzenia robót dla inżynierów w specjalności konstrukcyjno budowlanej i w ograniczonym zakresie dla techników budowlanych.
  5. Wprowadzić do ustawy Prawo budowlane instytucję niezależnego weryfikatora projektu w znaczeniu aby sprawdzenie projektu pod względem zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi kończyło się stosownym Koreferatem dołączonym do dokumentacji budowlanej, a sprawdzający, tak jak opiniujący z zakresu spraw bhp i ergonomii, sanepidu czy ppoż., fakt poprawności potwierdzałaby na stosownej pieczątce, bez potrzeby dalszego podpisywania poszczególnych rozwiązań na rysunkach. Sprawdzenie projektu należałoby traktować jako wymaganą opinię na równi z innymi aktualnie wymaganymi opiniami
  6. Wniosek w przedmiocie zmiany Regulaminów KROZ, OROZ i Statutu PIIB (wniosek odrzucony z powodu przesunięcia pkt. obrad VI Zjazdu dot. ww. do następnego Zjazdu).
  7. Zlecenie  przez  Krajową Radę PIIB oceny przez  ekspertów  projektu  Prawa  budowlanego zaprezentowanego na stronie internetowej Ministerstwa Budownictwa w czerwcu  2007 r. W  wypadku  negatywnej  oceny  proponuje się  zlecenie  ekspertom  opracowanie projektu Prawa budowlanego i przedstawienie  tego  projektu  Ministerstwu Budownictwa  jako  wersji  zaproponowanej  przez  samorząd  zawodowy, względnie wniesienie go pod obrady Sejmu jako inicjatywy  obywatelskiej" .
  8. Dokonanie przez Krajowy Zjazd Izby, zgodnie z  art. 31  ust.  7  Ustawy  o  samorządzie  zawodowym...,  podziału  składki  członkowskiej   wnoszonej  na  rzecz  izb  okręgowych  w  ten  sposób, że 20 %  z  tej  składki  powinno  zostać  przeznaczone na zakup czasopisma branżowego dla członków izb  po  uprzednim  dokonaniu  wyboru  tytułu  czasopisma  przez  członka.
  9. Przegłosowywanie przez Delegatów na Krajowy Zjazd PIIB wszystkich  wniosków  zgłaszanych  na  Krajowym  Zjeździe Izby.
Opracowanie: Danuta Gawęcka
Zdjęcia Danuta Gawęcka, Mirosław Praszkowski