Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Posiedzenie Rady WOIIB.

115 grudnia odbyło się, ostatnie w tym roku, posiedzenie Rady WOIIB. Rada m.in.: ustaliła, że XV Zjazd sprawozdawczy WOIIB odbędzie się 12 kwietnia 2016 r. oraz przyjęła "Program działalności WOIIB na 2016 rok" i "Projekt budżetu Izby na 2016 r."
2Przed rozpoczęciem obrad przewodniczący WOIIB - inż. Włodzimierz Draber złożył świąteczne i noworoczne życzenia zebranym członkom rady oraz przewodniczącym organów statutowych Izby. Składając sobie życzenia wszyscy podzielili się opłatkiem.

100-latek w siedzibie WOIIB.

115 grudnia 2015 r. w siedzibie Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa gościliśmy inż. arch. Bogusława Osińskiego – członka naszej Izby, który w czerwcu tego roku ukończył 100 lat. Z okazji Jubileuszu oraz w uznaniu zasług, m.in.: przy odbudowie ze zgliszcz wojennych Starego Rynku w Poznaniu, budynków dyrekcji Kolei Państwowych w Poznaniu, Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa uhonorował Jubilata pamiątkowym grawertonem, który wręczyła sekretarz Krajowej Rady PIIB – Danuta Gawęcka. W imieniu Prezesa PIIB i swoim własnym pogratulowała Jubilatowi osiągnięć zawodowych, które na trwałe wpisały się w przestrzeń architektoniczną Poznania i Wielkopolski oraz życzyła Mu dalszej takiej witalności i aktywności życiowej.
2Życzenia i kwiaty od WOIIB przekazali: Włodzimierz Draber – przewodniczący Rady WOIIB, jego zastępcy: Andrzej Mikołajczak i Jerzy Stroński, Mirosława Ogorzelec – sekretarz WOIIB, Kazimierz Ratajczak – skarbnik WOIIB oraz Balbina Konieczna – dyrektor biura.
W uroczystości towarzyszyła swojemu ojcu – Łucja Osińska, która również jest członkiem Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Egzaminy na uprawnienia budowlane.

120 listopada 2015 r. w Sali CW 4 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej o godz. 10:00 rozpoczęły się pisemne egzaminy na uprawnienia budowlane zorganizowane przez Okręgową Komisję Kwalifikacyjną Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Do rozwiązywania testów przystąpiło 255 zdających w następujących specjalnościach:

  • konstrukcyjno – budowlanej – 100 osób,
  • instalacji sanitarnych – 50 osób
  • instalacji elektrycznych – 46 osób,
  • budownictwa drogowego – 27 osób,
  • telekomunikacyjnej – 10 osób,
  • budownictwa kolejowego – 8 osób,
  • budownictwa mostowego – 7 osób,
  • budownictwa hydrotechnicznego – 7 osób.

Za powodzenie wszystkich zdających trzymamy kciuki. Do zobaczenia podczas ustnych egzaminów, które rozpoczną się 25 listopada w siedzibie WOIIB w Poznaniu przy ul. Dworkowej `14.

2  3 

Puro Hotel Poznań

VIII warsztaty „Projektowanie jako gra zespołowa”

 5 listopada br. w Puro Hotel w Poznaniu odbyły się VIII warsztaty z cyklu „Projektowanie jako gra zespołowa” organizowane wspólnie przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa i Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP. Uczestniczyło w nich około 120 osób. Zaprezentowano projekt tego hotelu, wyróżniony przez Prezydenta Miasta Poznania nagrodą im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną 2014 roku.

Projekt architektoniczny zaprezentowali jego twórcy - arch. Jarosław Wroński i arch. Dariusz Stankiewicz z pracowni ASW Architekci Ankiersztajn, Stankiewicz, Wroński.

1
Hotel PURO.
Foto. Anna Gregorczyk FOTOARCHITEKTURA.

Ze względu na lokalizację na terenie zabudowy staromiejskiej, podlegającej ochronie konserwatorskiej, prace musiały być poprzedzone badaniami archeologicznymi tego terenu. Kwartał wyznaczony przez ulice Wroniecką, Stawną i Żydowską, leży w obrębie historycznej dzielnicy żydowskiej. Istniała ona od XV w. do 1939 roku. Przy ul. Stawnej do dzisiaj znajduje się dawna synagoga, przekształcona przez okupantów w czasach II wojny w pływalnię. Podczas badań odsłonięto pozostałości zabudowy drewnianej i murowanej oraz dwie średniowieczne studnie. Na poziomie piwnic odkopano murowaną średniowieczną ścianę z ostrołukami. Po zinwentaryzowaniu, w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, ścianę rozebrano i odtworzono w sali konferencyjnej na parterze hotelu.

W trakcie trwania badań postawała koncepcja hotelu. Kluczowym dla opracowywanej koncepcji było miejsce inwestycji w pobliżu Starego Rynku i dawnej synagogi przy równoczesnym spełnieniu wymagań Inwestora:

  • hotel powinien znajdować się w ścisłym centrum, najlepiej w obrębie starego miasta, tak aby goście mieli możliwość korzystania z wszystkich atrakcji tego miejsca,
  • wnętrza powinny mieć niekonwencjonalny, nowoczesny wystrój,
  • szybki Internet powinien być dostępny dla gości we wszystkich pomieszczeniach,
  • pokoje powinny mieć wielkość minimalną wymaganą przez kategorię hotelu natomiast lobby i restauracja powinny być miejscem spotkań, gdzie goście będą spędzali większość czasu podczas pobytu, z odpowiednim miejscem do pracy i odpoczynku.

W efekcie powstał obiekt, którego elewacje od strony ul. Żydowskiej i Wronieckiej są kontynuacją tkanki miasta średniowiecznego lub późniejszego jej odtworzenia z podziałami na wąskie moduły. Od strony ul.Stawnej zaprojektowano jednorodną elewację z płyt włókno-cementowych przechodzącą w skośną połać dachu. Miała ona w swoim założeniu stanowić tło dla dawnej synagogi. W piwnicach budynku zlokalizowano garaż podziemny oraz część gospodarczą i techniczną. Parter z wejściem głównym od ul. Stawnej mieści lobby z recepcją, restaurację z zapleczem kuchni, salę konferencyjną i część biurową. Do restauracji można dostać się oddzielnym wejściem z narożnika ul. Żydowskiej i Stawnej. Pozostałe kondygnacje to typowe piętra hotelowe. Na najwyższej kondygnacji znajduje się część technologiczna wentylacji i klimatyzacji. Wewnętrzny zielony dziedziniec otoczony jest z trzech stron budynkiem hotelu.

Projekt konstrukcji wykonały dwa zespoły pod kierunkiem inż. Karola Zimnego i inż. Macieja Walawendera. Utrudnieniem dla konstruktorów był nie tylko nieortogonalny kształt działki, ale także różne funkcje na poszczególnych kondygnacjach. Hala garażowa w podziemiu czy otwarte przestrzenie w parterze wymagały innych elementów nośnych niż pietra hotelowe. Ściany żelbetowe pełniły nie tylko funkcję nośną ale tworzyły również bryłę budynku. Wyzwaniem była najdłuższa, ponad sześćdziesięciometrowa monolityczna żelbetowa ściana od strony ul. Stawnej przechodząca na wysokości ostatniej kondygnacji w nachyloną pod kątem 70 stopni płytę dachu. Jedynym elementem ozdobnym na tej elewacji są okna w formie wykuszy będące znakiem rozpoznawczym dla hoteli sieci.  Efekt końcowy jest rezultatem dobrego zwymiarowania przez architektów, odpowiedniego zazbrojenia przez konstruktorów i zgodnego z projektem wykonania.

1
Hotel PURO.
Foto. Anna Gregorczyk FOTOARCHITEKTURA.

Celem zespołu instalacyjnego kierowanego przez inż. Marka Kubackiego było spełnienie wysokich wymogów dla hotelu tej kategorii – komfortu akustycznego i termicznego, energooszczędność oraz zarządzanie przez BMS zarówno na poziomie administratora jak i gościa hotelowego. Sterowanie w pokoju odbywa się przy pomocy tabletu.

Ze względu na lokalizację hotelu przyjęto założenie, że urządzenia techniczne nie mogą być widoczne z poziomu ulicy. Dlatego agregat wody lodowej i główną centralę wentylacyjną ulokowano nad najwyższą kondygnacją od strony dziedzińca. Wszystkie wyrzutnie i wywiewki także umieszczono od strony dziedzińca. Nietypowym rozwiązaniem dla wielospadowego dachu o skomplikowanym kształcie jest odprowadzenia wody deszczowej systemem podciśnieniowym.

Coroczne warsztaty organizowane przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa i Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów cieszą się dużym zainteresowaniem środowiska projektantów. Są okazją nie tylko do prezentacji osiągnięć, ale także do wymiany doświadczeń.

KOMUNIKAT

Wielkopolska Okręgowa Izb Inżynierów Budownictwa zamierza powołać Zespół d/s ochrony interesów zawodowych i poradnictwa zawodowego członków WOIIB. Zadaniem Zespołu będzie udzielanie doraźnych porad lub konsultacji w sprawach zawodowych i sytuacjach związanych z uprawianiem zawodu inżyniera budownictwa.
W celu zapewnienia szerokiej reprezentacji środowiska prosimy o zgłaszanie swoich kandydatur do pracy w Zespole na adres mailowy biura WOIIB – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z podaniem: imienia i nazwiska, numeru członkowskiego, adresu mailowego i telefonu z dopiskiem: ZESPÓŁ DS. OCHRONY INTERESÓW ZAWODOWYCH.
Termin składania zgłoszeń upływa 14 listopada 2015 r.

Zastępca przewodniczącego WOIIB

mgr inż. Andrzej Mikołajczak

Zawody Strzeleckie Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa - wyniki

W dniu 23 października br. na Strzelnicy Magnum w Poznaniu odbyły się Zawody Strzeleckie o Puchar Przewodniczącego Rady WOIIB.

Zwycięzcami zostali:

Czytaj więcej...