Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Bunt inżynierów

Poznań, 23.05.2008
L.DZ. P-060- 975 /08



Szanowny Pan
Redaktor Naczelny
Maciej Krzyślak
Ul. 3 Maja 13
35-030 Rzeszów

W nawiązaniu do artykułu redaktora Marcina Kobiałki z dnia 18 maja 2008 pod tytułem „Bunt inżynierów” składam stanowczy protest i żądam sprostowania tekstu , ponieważ nie było wywiadu a tylko rozmowa telefoniczna , która przez autora nie została autoryzowana .

Uważam to za naruszenie moich dóbr osobistych. Redaktor Kobiałka szukał sensacji i poparcia dla idei otwartej wojny niektórych działaczy z Podkarpacia z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa. Tymczasem takiego poparcia nie uzyskał i spróbował stworzyć mit nie mający odzwierciedlenia w rzeczywistości .Poruszaną w artykule sprawę kadencyjności rozstrzygnie Zjazd Krajowy , a nie sugestie grupki działaczy z Podkarpacia.

Natomiast z treści artykułu wynika , że Pan Kobiałka został wprowadzony w błąd i nie zrozumiał roli i zadań samorządu zawodowego inżynierów budownictwa , które szczegółowo określa ustawa .

Izba Inżynierów Budownictwa zarówno na szczeblu krajowym jak i w okręgach sprawuje nadzór nad należytym wykonywaniem zawodu , reprezentuje swoich członków , ustala zasady etyki zawodowej i egzekwuje ich realizację przez członków izby , nadaje uprawnienia budowlane , dba o podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez organizację szkoleń również z funduszy Unii Europejskiej , opiniuje projekty ustaw związanych z budownictwem , prowadzi działalność samopomocową .

Realizacja tych zadań wymaga przybliżenia struktur izby do swoich członków , a więc oprócz siedziby należy tworzyć delegatury w terenie , żeby ułatwić dostęp poszczególnych osób do administracji izby w celu załatwienia spraw bieżących .Posiadanie własnej siedziby nie jest pomysłem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa tylko właśnie izb okręgowych i znakomicie ułatwia prace oraz zwalnia z zależności od właścicieli obiektów , szczególnie tej finansowej .

Z artykułu tendencyjnie opracowanego , wynika fałszywie coś zupełnie innego .

Dla podkreślenia konieczności posiadania własnej siedziby i biur w terenie wypadałoby wskazać , że większość izb okręgowych działa szerokim frontem w ramach tzw. zespołów merytorycznych czy formalno-prawnych i muszą one mieć miejsce do spotkań i swojej działalności .Ponadto członek izby musi mieć możliwość kontaktu bezpośredniego z osobami pełniącymi funkcje w samorządzie . Delegatury terenowe odgrywają też niepoślednią rolę przy organizacji szkoleń na swoim obszarze .

Mam nadzieję , że tych parę uwag co do zadań samorządu zawodowego inżynierów budownictwa rozszerzy Panu Redaktorowi Kobiałce spojrzenie na działalność izby .

Z poważaniem

Przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej
Izby Inżynierów Budownictwa
Mgr inż. Jerzy Stroński

Jesienna sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane

Od 01 do 05 grudnia 2008 r. Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna WOIIB przeprowadziła egzaminy ustne wśród ubiegających się o uprawnienia budowlane.

W trakcie egzaminu.

W jesiennej sesji egzaminacyjnej do testu pisemnego przystąpiło 186 osób, który zdało 176 osób. Do egzaminu ustnego przystąpili wszyscy oraz 24 osoby z poprzednich sesji egzaminacyjnych. Tę część egzaminu pozytywnie przeszło 169 osób, które otrzymają decyzje o nadaniu uprawnień budowlanych. Jest to 84,5 % przystępujących do części ustnej egzaminu na uprawnienia budowlane.

W jesiennej sesji egzaminacyjnej 2008 r. łącznie do egzaminów na uprawnienia budowlane stanęło 210 osób. Pozytywnie kwalifikacje przeszło 80,5 % zdających.

Wszystkim, którzy uzyskali uprawnienia budowlane serdecznie gratulujemy.

Mirosław Praszkowski

Konsultacje prawa budowlanego

18 lipca 2008 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyło się regionalne spotkanie konsultacyjne, zorganizowane z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury, w sprawie projektu ustawy o zmianie Ustawy Prawo budowlane, Ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Gospodarzem spotkania był Wojewoda Wielkopolski – Piotr Florek.

W spotkaniu uczestniczyli:
  1. Olgierd Dziekoński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury,
  2. Dariusz Anusiewicz – specjalista od Prawa budowlanego w Ministerstwie Infrastruktury,
  3. Arkadiusz Błochowiak – Wicemarszałek Wielkopolski,
  4. Jerzy Gładysiak – Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego,
  5. przedstawiciele zarządów powiatów i gmin z województwa wielkopolskiego,
  6. przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego,
  7. delegacja Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa,
  8. przedstawiciele Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów,
  9. przedstawiciele Związku Miast Polskich,
  10. instytucje i osoby, które mają wpływ na realizację procesu inwestycyjnego w budownictwie.
Od prawej siedzą: Minister Olgierd Dziekoński,
Dariusz Anusiewicz – specjalista od Prawa budowlanego w Ministerstwie Infrastruktury.

W swoim wystąpieniu Minister Olgierd Dziekoński szczegółowo omówił projekty zmian w Ustawie Prawo budowlane i w Ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym. Szczególną uwagę zwrócił na udział wszystkich instytucji i osób biorących udział w procesie inwestycyjnym oraz podkreślił rolę:

  1. zrównoważonego ładu przestrzennego,
  2. koordynacji systemu gospodarki przestrzennej,
  3. zrównoważonych relacji między administracją rządową a samorządową w zakresie ustalania ładu przestrzennego i rozwoju,
  4. usprawnienie i przyspieszenie procesu inwestycji,
  5. integrację systemu gospodarki przestrzennej z dyrektywami środowiskowymi,
  6. aktywnego uczestnictwa wszystkich podmiotów realizujących proces inwestycyjny.

Po wystąpieniu Ministra Dziekońskiego rozpoczęła się bardzo ożywiona dyskusja i padło mnóstwo szczegółowych pytań związanych z proponowanymi zmianami w ustawach.

Przewodniczący Rady WOIIB – Jerzy Stroński w trakcie dyskusji.

Przewodniczący Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa – Jerzy Stroński poruszył następujące problemy:

  1. Zastąpienie decyzji o pozwoleniu na budowę procedurą rejestracji budzi bardzo poważne obawy uczestników procesu inwestycyjnego.
  2. Przedstawił wniosek samorządu zawodowego by inżynierowie bez tytułu magistra posiadali nieograniczone uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi. Inżynierowie bez tytułu magistra powinni posiadać uprawnienia do opracowywania i wydawania świadectw energetycznych.
  3. W świadomości społecznej wzrasta rola samorządów zawodowych. Działania sejmowej komisji Przyjazne Państwo torpeduje podstawowe założenia funkcjonowania samorządów zawodowych, m.in. wprowadzenie dualizmu przy przyznawaniu uprawnień budowlanych.
Uczestnicy spotkania.
Minister Olgierd Dziekoński odpowiadając na zadane pytania stwierdził, że:
  1. projekt zmian w Ustawie o samorządach zawodowych jest w fazie opracowywania i ustaleń z poszczególnymi podmiotami; Ministerstwo negatywnie ocenia jego założenia;
  2. resort uważa za celowe przyznanie nieograniczonych uprawnień do kierowania robotami budowlanymi wszystkim inżynierom, którzy posiadają studia inżynierskie i mają wieloletnią, udokumentowana praktykę zawodową i potwierdzoną formą egzaminu;
  3. również technicy budowlani, którzy posiadają maturę, odpowiednio długi i udokumentowany staż zawodowy również powinni posiadać uprawnienia budowlane w zakresie kierowania określonymi pracami budowlanymi. Ministerstwo oczekuje propozycji legislacyjnych uzgodnionych przez środowisko budowlane zmian w istniejących przepisach.

Dariusz Anusiewicz, odpowiadając na zgłoszone obawy co do słuszności zastąpienia decyzji o pozwoleniu na budowę procedurą rejestracji stwierdził, że w proponowanych regulacjach prawnych dla projektów zwykłych:

  1. nastąpi uproszczenie procedur – sprawdzana będzie tylko kompletność dokumentacji bez oceny zawartości merytorycznej. Projektant składa oświadczenie o poczynieniu wszystkich uzgodnień formalnych i kompletności dokumentacji technicznej.
  2. brak jest udziału stron, co ułatwi i przyspieszy proces inwestycyjny.

W dalszej części dyskusji poruszano bardzo wiele szczegółowych rozwiązań prawnych zawartych w projektach ustaw. Dyskutanci przedstawiali swoje propozycje do poszczególnych przepisów. Część z nich już na miejscu przekazała Ministrowi Dziekońskiemu na piśmie własne propozycje zmian w przepisach, część zobowiązała się uczynić to w formie elektronicznej ze względu na obszerność proponowanych zmian a także ograniczony czas spotkania.

Relacja i zdjęcia:
Mirosław Praszkowski

VII Zjazd PIIB

 

Sala obrad VI Zjazdu PIIB. Z lewej od dołu stanowisko WOIIB

W dniach 20-21 czerwca br., jak co roku, odbył się kolejny Zjazd PIIB. Wielkopolska Izbę reprezentowało 12 delegatów; Bruś Sławomir, Draber Włodzimierz, Ferenc Janina, Gałach Jadwiga, Gawęcka Danuta, Grabowski Henryk, Janiak Klemens, Jędraszak Wojciech, Łuka Tadeusz, Mikurenda Szczepan, Pawlicki Daniel, Stroński Jerzy.

Również wzorem lat ubiegłych przedstawiciele naszej Izby zostali powołani do pełnienia funkcji zjazdowych Kol. Janina Ferenc została tradycyjne już członkiem Komisji Uchwał i Wniosków a kol. Klemens Janiak Komisji Skrutacyjnej.

Delegaci WOIIB rząd 1 od lewej:
Sz. Mikurenda, D. Gawęcka K. Janiak, D. Pawlicki, J. Stroński, J. Ferenc, W. Jędraszak, J. Gałach, rząd 2 od lewej T. Łuka, S. Bruś, W. Draber, H. Grabowski

Spotkanie rozpoczął Prezes PIIB prof. Zbigniew Grabowski i powitał wszystkich uczestników Zjazdu, a następnie przekazał prowadzenie obrad, wybranemu przez Zjazd, jego Przewodniczącemu kol. Andrzejowi Myśliwcowi - członkowi Rady Krajowej PIIB i Przewodniczącemu Kujawsko – Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów.

Wystąpienie Ministra Olgierda Dziekońskiego

Zjazd swoją obecnością zaszczycili liczni goście z kraju i z zagranicy reprezentujący organy, organizacje i instytucje państwowe. Ministerstwo Infrastruktury reprezentował Pan Minister Olgierd Dziekoński, który w swoim wystąpieniu nawiązał do najnowszego projektu prawa budowlanego przedstawiając w skrócie zamierzenia jakie legły u podstaw wprowadzonych w projekcie zmian. (dokument jest dostępny na stronie MI – www.mi.gov.pl ) Projekt ten aktualnie znajduje się na etapie konsultacji społecznych, w których nasz samorząd aktywnie uczestniczy. Komisję Infrastruktury reprezentował Pan Poseł Janusz Piechociński. Z zagranicznych gości w Zjeździe zabrali głos: przedstawiciel ECEC (Europejska Rada Izb Inżynierskich), Słowackiej Izby Inżynierów a z krajowych organizacji przedstawiciele: Izby Architektów, Stowarzyszenia Komunikacji i PZITB.

Po przeprowadzeniu wszelkich czynności proceduralnych zwartych w Programie Zjazdu przystąpiono do przedstawienia sprawozdań za rok 2007, zaczynając od Krajowej Rady, w tym sprawozdania finansowego i realizacji budżetu oraz pozostałych organów Izby - KKK, KSD, KROZ i KKR, a także sprawozdania Komisji Uchwał i Wniosków powołanej na VI Zjeździe PIIB. Wszystkie przedstawione sprawozdania zostały przez Zjazd przyjęte a Krajowej Radzie zostało udzielone absolutorium za miniony rok działalności. Zatwierdzono również budżet na rok 2009.

Jednym z ważniejszych punktów programu Zjazdu było przedstawienie i przyjęcie projektów zmian Statutu i regulaminów organów PIIB i okręgowych Izb oraz zasad gospodarki finansowej. Najwięcej emocji wzbudziły propozycje zmian w statucie dotyczące kadencyjności sprawowania funkcji w organach krajowych i okręgowych. Po długich i burzliwych dyskusjach Zjazd przyjął zapis, że:

Funkcję:
  1. Prezesa Krajowej Rady,
  2. przewodniczących okręgowych rad,
  3. przewodniczących organów krajowych i okręgowych
  4. krajowego i okręgowego rzecznika koordynatora odpowiedzialności zawodowej,
można sprawować przez dwie kolejne kadencje. Ponowny wybór może nastąpić po przerwie minimum jednej pełnej czteroletniej kadencji.

Innym ważnym, po raz pierwszy wprowadzonym do porządku obrad punktem programu było zatwierdzenie przez Zjazd uchwał w sprawie przyznania złotych i srebrnych odznak honorowych PIIB oraz ich uroczyste wręczenie nagrodzonym.

Podstawą przyznania pierwszych odznaczeń PIIB było zaangażowanie odznaczonych w tworzenie struktur naszego samorządu zawodowego ich praca społeczna w komitecie organizacyjnym oraz w pierwszym okresie działania PIIB

Z Wielkopolski złotą odznaką zostali uhonorowani w kolejności alfabetycznej:
  1. Wojciech Jędraszak,
  2. Marian Krzysztofiak,
  3. Kajetan Marcinkowski,
  4. Jacek Skarżewski,
  5. Jerzy Stroński.
odznaką srebrną :
  1. Wojciech Białek,
  2. Jadwiga Gałach,
  3. Czesław Gruchot,
  4. Marian Karcz,
  5. Jan Lemański,
  6. Tadeusz Łuka,
  7. Grzegorz Ratajczak.

Nie wszyscy odznaczeni mogli osobiście odebrać w tym dniu odznaki. Poniżej przedstawiamy tych którzy osobiście z rąk przedstawicieli krajowej Rady PIIB mogli je przyjąć:

Ostatnim elementem Zjazdu było wysłuchanie opracowanego przez Komisję Uchwał i Wniosków VII Krajowego Zjazdu sprawozdania dotyczącego zgłoszonych na Zjeździe wniosków oraz ich przegłosowanie.

Jerzy Stroński
Wojciech Jędraszak
Jadwiga Gałach
Tadeusz Łuka


Zdjęcia i opracowanie:
Danuta Gawęcka

Wręczenie decyzji nadania uprawnień

Uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w sesji jesiennej 2007 r. odbyło się 18 stycznia 2008r. o godz.10.00 dla specjalności: architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej i elektrycznej oraz o godz.12.00 dla specjalności: drogowej, mostowej, sanitarnej, kolejowej i telekomunikacyjnej w siedzibie WOIIB w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 5/9 w obecności:

1. mgr inż. Jerzy Stroński Przewodniczący Rady WOIIB,
2. mgr inż. Balbina Konieczna Dyrektor Biura WOIIB,
3. dr inż. Daniel Pawlicki Przewodniczący OKK WOIIB i Zespołu Orzekającego,
4. mgr inż. Janina Ferenc Sekretarz OKK – WOIIB.




Wszystkim, którzy otrzymali uprawnienia gratulujemy.

Następna Sesja egzaminacyjna - wiosenna 2008 r. odbędzie się w maju 2008 r. Egzamin pisemny (testowy) odbędzie się 16 maja 2008 r., w całej Polsce jednocześnie. Dokumenty na postępowanie kwalifikacyjne będą przyjmowane od 15 stycznia do 15 lutego 2008 r.w siedzibie WOIIB w Poznaniu.

Należy podkreślić, że termin przyjmowania wniosków o nadanie uprawnień budowlanych przed każdą sesją jest zdeterminowany wymogami proceduralnymi dotrzymania terminów wg przepisów prawnych – w tym zawiadomienia kandydatów o wyniku przeprowadzonej kwalifikacji, możliwości odwołań czy możliwości dotrzymania terminów wypełnienia postanowień w zakresie dokumentowania praktyki i możliwości przystąpienia do tej sesji egzaminacyjnej, na którą składano dokumenty