Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Wreczenie uprawnien 2009

Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna WOIIB w sesji jesiennej 2008 r. przyjęła 224 wnioski o nadanie uprawnień budowlanych w tym :

  • 200 osób złożyło wnioski o przeprowadzenie kwalifikacji, w następujących specjalnościach:
    w specjalności konstrukcyjno-budowlanej 94
    w specjalności drogowej 32
    w specjalności mostowej 5
    w specjalności instalacyjnej sanitarnej 40
    w specjalności instalacyjnej elektrycznej 19
    w specjalności kolejowej 6
    w specjalności telekomunikacyjnej 4
  • oraz 24 osoby, które zdawały tylko egzamin ustny.

Po przeprowadzonej kwalifikacji dopuszczono do egzaminu na uprawnienia budowlane 188 osób. Do egzaminu pisemnego w sesji jesiennej przystąpiło łącznie 186 osób, z czego egzamin zdało 176 osób. Do egzaminu ustnego przystąpiło 176 osób a wynik pozytywny uzyskały 154 osoby, co stanowi 87,50%, dopuszczonych do egzaminu. Na 24 osoby, które przystąpiły tylko do egzaminu ustnego, wynik pozytywny uzyskało 15 osób.

Egzamin na uprawnienia budowlane z wynikiem pozytywnym zaliczyło w sesji jesiennej 2008 r. - 169 osób.

Decyzję o nadaniu uprawnień budowlanych wręczali:
Przewodniczący Rady WOIIB – mgr inż. Jerzy Stroński oraz
Przewodniczący OKK – dr inż. Daniel Pawlicki.

Uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w sesji jesiennej 2008 r. odbyło się 16 stycznia 2009 r. o godz.10.00 dla specjalności: architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, kolejowej i telekomunikacyjnej oraz o godz.12.00 dla specjalności drogowej, mostowej, instalacyjnej sanitarnej i elektrycznej w siedzibie Izby w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 5/9 w obecności:

  1. mgr inż. Jerzy Stroński - Przewodniczący Rady WOIIB
  2. mgr inż. Balbina Konieczna - Dyrektor Biura WOIIB
  3. dr inż. Daniel Pawlicki - Przewodniczący OKK WOIIB i Zespołu Orzekającego
  4. mgr inż. Janina Ferenc - Sekretarz OKK - WOIIB

Po wręczeniu decyzji o nadaniu uprawnień nastąpił uroczysty akt ślubowania przez odbierających decyzję. Stało się tak po raz pierwszy w historii WOIIB.

Wszystkim, którzy otrzymali uprawnienia gratulujemy.

Specjalność konstrukcyjno-budowlana
Specjalność kolejowa
Specjalność mostowa
Specjalność drogowa
Specjalność instalacji sanitarnej
Specjalność instalacji elektrycznej

Następna Sesja egzaminacyjna - wiosenna 2009 r. odbędzie się w maju 2009 r. Egzamin pisemny (testowy) odbędzie się 15 maja 2009 r., w całej Polsce jednocześnie. Dokumenty na postępowanie kwalifikacyjne będą przyjmowane od 20 stycznia do 16 lutego 2009 r. w siedzibie WOIIB w Poznaniu.

Należy podkreślić, że termin przyjmowania wniosków o nadanie uprawnień budowlanych przed każdą sesją jest zdeterminowany wymogami proceduralnymi dotrzymania terminów wg przepisów prawnych - w tym zawiadomienia kandydatów o wyniku przeprowadzonej kwalifikacji, możliwości odwołań czy możliwości dotrzymania terminów wypełnienia postanowień w zakresie dokumentowania praktyki i możliwości przystąpienia do tej sesji egzaminacyjnej, na którą składano dokumenty.

Opracowanie i zdjęcia:
Mirosław Praszkowski

BUDMA 2009

Podobnie jak w ubiegłych latach, z inicjatywy Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, zorganizowano w dniach 20 – 21.01.2009 r. blok seminaryjny – Dni Inżyniera Budownictwa podczas MTP BUDMA.

Pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury oraz PIIB, przy współpracy Banku Ochrony Środowiska oraz MTP, 20 stycznia 2009 r. odbyły się warsztaty, które w pierwszej części podejmowały problematykę: Ocena energetyczna i świadectwa energetyczne – wymagania i stan prawny. Zainteresowanie było bardzo duże. Chętnych do udziału było więcej niż możliwości lokalowe sali konferencyjnej przydzielonej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Nie wszystkim udało się wejść do środka, a i tu brakowało już miejsc.

Sala była wypełniona do ostatniego miejsca.

Wobec tak dużego zainteresowania poruszaną problematyką Przewodniczący Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa – p. Jerzy Stroński, przepraszając za zaistniałą sytuację poinformował wszystkich zebranych, że Izba zorganizuje w najbliższym czasie jeszcze raz warsztaty na ten sam temat. Termin i miejsce zostaną podane na stronie Internetowej WOIIB.

Wszystkie wygłoszone referaty podczas Dni Inżyniera – 20 i 21 stycznia 2009 r. - są dostępne w tej relacji. Aby zapoznać się z poszczególnymi tematami należy dwukrotnie „kliknąć” na wyróżnione kolorem imię i nazwisko prelegenta. Pojawi się prezentacja na dany temat w wersji PDF, którą można będzie importować na swój komputer.

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. inż. Edward Szczechowiak (Politechnika Poznańska), który przedstawił temat: Ocena energetyczna budynków. Stan prawny i wymagania. Szczegółowo omówił następujące zagadnienia:

  • efektywność energetyczną budynków,
  • prawodawstwo europejskie,
  • prawodawstwo polskie,
  • kierunki zmian przepisów budowlanych,
  • zmiany w sposobie bilansowania energii.

W trakcie prezentacji prof. Szczechowiaka przybyli honorowi goście: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki – Adam Szejnfeld, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Olgierd Dziekoński oraz Główny Inspektor Pracy – Tadeusz Zając.

Goście honorowi.
Od prawej: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki – Adam Szejnfeld, Główny Inspektor Pracy – Tadeusz Zając, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Olgierd Dziekoński oraz Przewodniczący Rady WOIIB – Jerzy Stroński.

Po zakończeniu prelekcji prof. Szczechowiaka, goście honorowi krótko scharakteryzowali zakres działań swoich resortów i odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników warsztatów.

Prof. dr hab. inż. Halina Koczyk (Politechnika Poznańska) szczegółowo omówiła temat: Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Zasady obliczania i sporządzania.

W swoim wystąpieniu prof. Koczyk omówiła następujące zagadnienia:

  • zasady bilansowania energetycznego,
  • podstawowe zależności obliczeniowe charakterystyki energetycznej,
  • świadectwa energetyczne.

Po prelekcji, prof. Koczyk i prof. Szczechowiak odpowiadali na szczegółowe pytania uczestników warsztatów. Prelegenci wyjaśniali zawiłości prawne przyjętych rozwiązań systemowych oraz zasady sporządzania certyfikatów energetycznych budynków. Wywiązała się bardzo gorąca dyskusja, która trwała nawet podczas ogłoszonej przerwy w tej części warsztatów.

Po przerwie, mgr inż. Grażyna Kasprzak (Bank Ochrony Środowiska), przedstawiła temat: Modernizacja obiektów w celu podwyższenia klasy energetycznej a możliwości pozyskania środków na jej realizację. W swoim wystąpieniu omówiła następujące zagadnienia:

  • usprawnienia związane z termomodernizacją budynków,
  • finansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych,
  • środki pomocowe Unii Europejskiej,
  • kredyty na termomodernizację i warunki ich pozyskania.

W części poświęconej na dyskusję p. Kasprzak, odpowiadając na pytania, szczegółowo wyjaśniała procedury związane z pozyskiwaniem środków na finansowanie termomodernizacji budynków.

W drugim Dniu Inżyniera, 21.01.2009 r., podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA 2009 głównym organizatorem warsztatów był CUTOB-PZITB, a WOIIB wspólnie z MTP byli współorganizatorami. Tematem przewodnim była: Ochrona przed hałasem w projekcie, realizacji i odbiorze budynku. Moderatorem warsztatów był dr inż. Daniel Pawlicki.

Rozpoczęcie warsztatów.
Od lewej: dr inż. Anna Iżowska, prof. dr hab. inż. Barbara Szudrowicz, dr inż. Daniel Pawlicki.

W swoim pierwszym wystąpieniu nt.: Braki i błędy w projektowaniu i realizacji wymagań dotyczących izolacyjności akustycznej w budynkach – kierunki przeciwdziałania tym zjawiskom, prof. Barbara Szudrowicz (Instytut Techniki Budowlanej), omówiła m.in. następujące zagadnienia:

  • jakość akustyczna budynku,
  • braki i błędy w projektowaniu,
  • przykłady zabezpieczeń akustyczno-urbanistycznych,
  • przegrody wewnętrzne i ściany wewnętrzne w budynku.

Dr inż. Anna Iżowska, w zastępstwie dr inż. Marianny Mirowskiej (Instytut Techniki Budowlanej), omówiła wyniki badań Ocena uciążliwości hałasu instalacyjnego i skutków jego długotrwałego oddziaływania na zdrowie mieszkańców.

Cel badań:
  • obiektywna i subiektywna ocena hałasu instalacyjnego,
  • ustalenie czy długotrwały hałas o niskich poziomach stwarza zagrożenie dla zdrowia mieszkańców,
  • propozycje nowych kryteriów oceny i dopuszczalnych poziomów hałasu w mieszkaniach.
Program badań zakładał:
  • pomiary hałasu w mieszkaniach,
  • epidemiologiczne badania ankietowe uciążliwości skutków oddziaływania hałasu na mieszkańców.

W swoim drugim wystąpieniu pt.: Ochrona przed hałasem w projekcie, realizacji i odbiorze budynku, prof. Barbara Szudrowicz, omówiła następujące zagadnienia:

  • przepisy i normy dotyczące ochrony przed hałasem i drganiami w budynkach,
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania – 2008/2009 r.,
  • projektowane zmiany Rozporządzenia,
  • wymagania dotyczące wyrobów budowlanych.

Po wykładzie obie prelegentki odpowiadały na szczegółowe pytania od uczestników warsztatów.

Podsumowując wszystkie przedsięwzięcia zorganizowane w ramach Dni Inżyniera podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA 2009 można stwierdzić, że zaproponowana tematyka warsztatów była spełnieniem oczekiwań wielu inżynierów zawodowo związanych z budownictwem. Jak zauważyli przedstawiciele MTP, w całej historii organizacji targów BUDMA po raz pierwszy mieli do czynienia z sytuacją, że musiano odmawiać miejsca chętnym do udziału w spotkaniach. Z tak ogromną frekwencją nie spotkali się dotąd.

Pozostaje jedynie pogratulować organizatorom wyczucia potrzeb odbiorców.

Do zobaczenia za rok.


Relacja i zdjęcia:
Mirosław Praszkowski

VIII Zjazd Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

VIII Zjazd Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Poznaniu rozpoczął swoje obrady 31 marca 2009 r. o godz. 10.00 w sali nr 1 Domu Technika NOT w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 5/9.

Zjazd otworzył Przewodniczący WOIIB p. Jerzy Stroński, który powitał serdecznie przybyłych delegatów, a także zaproszonych gości:

  • Pana Piotra Florka – Wojewodę Wielkopolskiego,
  • Pana Jerzego Gładysiaka – Dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Przewodniczącego Poznańskiego Oddziału PZITB,
  • Pana Pawła Łukaszewskiego – przedstawiciela Prezydenta m. Poznania, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Poznania,
  • Pana prof. Wojciecha Radomskiego - Wiceprezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, obserwatora obrad Zjazdu WOIIB z ramienia Rady Krajowej PIIB,
  • Pana Marka Czuryłę - Przewodniczącego Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów,
  • Pana Zenona Kierczyńskiego - Dyrektora Zarządu Wielkopolskiej Izby Budownictwa,
  • Pana Krzysztofa Fiklewicza – Wojewódzkiego Inspektora Pracy,
  • Panią Dyrektor Danutę Kubasik i Panią Małgorzatę Czubak z MTP,
  • Pana Jana Lemańskiego – Przewodniczącego Zarządu Oddziału PZITS,
  • Pana Piotra Janickiego – Prezesa NOT-u w Poznaniu.

Obrady Zjazdu prowadziło jednomyślnie wybrane przez delegatów Prezydium Zjazdu.

Od lewej: Jerzy Stroński – Przewodniczący Rady WOIIB,  prof. Wojciech Radomski – Wiceprezes PIIB, Stefan Granatowicz – Wiceprzewodniczący Zjazdu, Lech Grodzicki – Przewodniczący Zjazdu, Jadwiga Gałach – Wiceprzewodnicząca Zjazdu, Roman Napierała – Sekretarz, Edmund Przbyłowicz – Sekretarz.
Od lewej: Jerzy Stroński – Przewodniczący Rady WOIIB, prof. Wojciech Radomski – Wiceprezes PIIB, Stefan Granatowicz – Wiceprzewodniczący Zjazdu, Lech Grodzicki – Przewodniczący Zjazdu, Jadwiga Gałach – Wiceprzewodnicząca Zjazdu, Roman Napierała – Sekretarz, Edmund Przbyłowicz – Sekretarz.

Komisja Mandatowa uznała Zjazd za prawomocny, albowiem:

  • na VIII Zjazd WOIIB wybrano 204 delegatów,
  • wysłano 197 zaproszeń,
  • w dniu Zjazdu czynnych było 197 delegatów,
  • w Zjeździe uczestniczyło 121 delegatów, co stanowi 61,42% ogólnej ich liczby wybranych przez Obwodowe Zebrania Wyborcze i posiadających czynne i bierne prawo wyborcze.

Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach powiedzieli:

Pan Piotr Florek – Wojewoda Wielkopolski - podziękował za zaproszenie na Zjazd. Następnie krótko poinformował o zmianach w przepisach prawnych:
  • Ustawie Prawo budowlane i innych ustawach z nim związanych, dotyczących całego sektora budowlanego;
  • o wejściu w życie Ustawy dotyczącej działalności gospodarczej i ułatwieniach z tym związanych – tzw. jedno okienko;
  • o nowych przepisach precyzujących kompetencje wojewody i marszałka województwa.

Zmiany w przepisach pozwolą w łatwiejszy sposób wykorzystać środki unijne na nowe inwestycje w województwie związane z organizacją Euro 2012 – obwodnica zachodnia miasta Poznania, nowe linie energetyczne wysokiego i średniego napięcia.

Życzył delegatom owocnych obrad i życzliwej oceny dotychczasowej działalności Rady WOIIB.

Pan Jerzy Gładysiak – w imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego - p. Marka Woźniaka, podziękował za zaproszenie na Zjazd oraz realizację przez WOIIB zadań w obszarze budownictwa na terenie Wielkopolski w 2008 roku. Szczególne podziękowania złożył w imieniu Marszałka Przewodniczącemu Rady WOIIB – p. Jerzemu Strońskiemu – za usilne starania w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych wielkopolskiej kadry budowlanej. Podejmowane przez Izbę na szeroką skalę szkolenia członków owocują tym, że inżynierowie są wyposażani w najnowszą wiedzę techniczną i specjalistyczną obowiązującą na rynku europejskim.

Wyraził przekonanie, że wszystkie inwestycje, które zostały wpisane do wieloletnich planów inwestycyjnych zostaną zrealizowane. Będą wykorzystywane wszystkie dostępne środki finansowe – łącznie z dotacjami unijnymi.

Obecny kryzys dotyczy przede wszystkim budownictwa mieszkaniowego. W najbliższym czasie nastąpi jednak bardzo wyraźne ożywienie tego sektora budownictwa poprzez uruchomienie nowych kredytów i wsparcie w postaci nowych rozwiązań finansowych oferowanych przez rząd.

Jako Przewodniczący Oddziału PZITB w Poznaniu podziękował za bardzo dobrą i efektywną współpracę WOIIB w 2008 roku ze stowarzyszeniem, które reprezentuje.

Życzył Przewodniczącemu Zjazdu oraz delegatom owocnych obrad i zadowolenia z wszystkich działań podjętych podczas obrad Zjazdu.

Pan prof. Wojciech Radomski, Wiceprezes PIIB, przekazał życzenia owocnych obrad od Prezesa PIIB – prof. Zbigniewa Grabowskiego. Poinformował delegatów, że z dużą satysfakcją przyjął po raz kolejny zaproszenie do uczestnictwa w obradach Zjazdu WOIIB, gdyż z wielkim uznaniem widzi jak w Wielkopolsce są rozwijane tradycje samorządowe inżynierów budownictwa. Podkreślił rolę i znaczenie WOIIB w utrwalaniu w świadomości społecznej roli samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, jako grupy zawodowej zaufania publicznego. WOIIB zawsze prowadzi swoje działania z szeroko rozumianą wielkopolską gospodarnością.
Życzył delegatom owocnych obrad.

Przewodniczący WOIIB, p. Jerzy Stroński, podsumowując działania Rady w 2008 r. zwrócił szczególną uwagę na:

  1. Sprawne i merytoryczne funkcjonowanie 8 zespołów problemowych działających w ramach Rady.
  2. Najważniejsze wydarzenia w 2008 roku, w których Izba była głównym organizatorem lub współ-organizatorem:
    • Dzień Budowlanych, który w 2008 roku zorganizowała delegatura w Gnieźnie;
    • MTP BUDMA 2008 – w ramach Dnia Inżyniera WOIIB współorganizowała cztery sesje w cyklu „Warsztaty projektantów i wykonawców” oraz dodatkowy blok „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie”;
    • MTP INSTALACJE 2008 - WOIIB wspólnie z Politechniką Poznańską oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi zorganizowała trzy sesje szkoleniowe;
    • Sympozjum w Trzemesznie oraz Konferencję techniczną w Wałczu;
    • Konferencję „Budownictwo szpitalne – nowe wyzwania, nowe technologie”, która odbyła się pod patronatem JM Rektorów - Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Medycznego;
    • Warsztaty „Projektowanie jako gra zespołowa” – wspólna inicjatywa WOIIB i WOIA w Poznaniu, jako efekt wieloletniej bardzo dobrej współpracy pomiędzy oboma samorządami.
  3. Wzrost ilości szkoleń i uczestników tych szkoleń w porównaniu z minionymi latami. Przy tej okazji poinformował delegatów, że WOIIB wygrała konkurs zorganizowany przez Wielkopolski Urząd Pracy na realizację szkoleń w ramach dotacji unijnych. Na konkurs złożono ok. 300 wniosków z czego wybrano 47. WOIIB zajęła III miejsce.
  4. Biuletyn Informacyjny WOIIB pełniący nie tylko funkcję informacyjną ale także włączający się w proces szkoleniowy realizowany w Izbie. Podkreślił, że jest on uważany za jeden z lepszych wśród izb okręgowych.
  5. Zwrócił uwagę delegatów na bardzo dobrą i szeroką współpracę Izby ze Stowarzyszeniami Naukowo-Technicznymi oraz zacieśnianie współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi przy organizacji imprez branżowych i wystawienniczych. MTP określają tą współpracę mianem strategicznej i chętnie będą dalej tę współpracę rozwijać.
  6. Podpisanie w 2008 r. umowy o międzynarodowej współpracy z francuską Federacją Budownictwa i Robót Publicznych z regionu Vosges. Nawiązano też kontakty z Berlińską Izbą Inżynierów Budownictwa.
  7. Omówił postęp prac przy remoncie i modernizacji nowej siedziby dla Izby prezentując zdjęcia z kolejnych etapów rozbudowy.

W merytorycznej części Zjazdu, po wysłuchaniu sprawozdań z działalności w 2008 r. złożonych przez: Radę WOIIB, Okręgową Komisje Kwalifikacyjną, Okręgowy Sąd Dyscyplinarny, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Okręgowa Komisje Rewizyjną i po złożeniu wniosku przez Przewodniczącego OKR o udzielenie absolutorium Radzie WOIIB, delegaci dyskutowali i oceniali funkcjonowanie oraz pracę organów Izby. Aprobując przedstawione sprawozdania udzielili absolutorium Radzie WOIIB i zaakceptowali złożone rozliczenie realizacji budżetu Izby w 2008 r.

Delegaci w trakcie głosowania.
Delegaci w trakcie głosowania.

W dalszej części obrad Zjazdu delegaci wypracowali najważniejsze zadania do realizacji w 2009 r. i zaaprobowali budżet Izby na ich realizację.

Dokonano również wyborów uzupełniających na stanowisko Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i do Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego. Nowym Okręgowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej został p. Józef Cieśla a nowym członkiem Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego p. Waldemar Kaczmarek.

Następnie Przewodniczący Zjazdu, p. Lech Grodzicki, zarządził głosowanie nad każdym wnioskiem zgłoszonym do Komisji Uchwał i Wniosków.

Poniżej przedstawiamy tylko te wnioski, które delegaci przyjęli:
  1. . Zobowiązać Radę WOIIB i PIIB do utworzenia jednostki organizacyjnej ds. oddziaływania przedsięwzięć budowlanych na środowisko.
  2. Zobowiązać Radę PIIB do przeprowadzenia procedury prawnej wprowadzającej do Prawa budowlanego w art. 14, ust. 1 specjalności wodno-melioracyjnej.
  3. Skierować do PIIB wniosek o przesuniecie stosowania Eurokodów o minimum dwa lata.
  4. Zorganizowanie szkoleń wprowadzenia do projektowania Eurokodów.
  5. Zorganizowanie szkoleń dotyczących nowego systemu norm dla materiałów budowlanych.
  6. Zobowiązać Radę WOIIB do podjęcia działań w celu zapewnienia członkom Izby ubezpieczeń na życie i od nieszczęśliwych wypadków w ramach składki członkowskiej.
  7. Zobowiązać Radę WOIIB do rozliczenia na IX Zjeździe kosztów związanych z inwestycją przy ulicy Dworkowej.

Wypracowując te wnioski delegaci wykazali, że środowisko budowlane powinno mieć wpływ na tworzenia przepisów prawnych związanych z branżą. Jednocześnie dali wyraz swojego zainteresowania dalszym rozwojem samorządu zawodowego branż budowlanych.


Relacja i zdjęcia:
Mirosław Praszkowski

Powtórzenie Seminarium nt Świadectw Energetycznych

Zgodnie zapowiedzią i obietnicą złożoną na Budmie 2009 podczas Dni Inżyniera, Wielkopolska Izba Inżynierów Budownictwa razem z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi w dniu 10 lutego br. na w Sali konferencyjnej na terenie MTP zorganizowała powtórzenie seminarium dotyczące, wzbudzającego szerokie zainteresowanie, tematu świadectw energetycznych.

Seminarium zostało powtórzone w całości. Przedstawiono dwa tematy; „Ocena energetyczna i świadectwa energetyczne – wymagania i stan prawny” oraz „Modernizacja obiektów w celu podwyższenia klasy energetycznej a możliwości pozyskania środków na jej realizację”.

Podobnie jak to było na targach Budma referaty wygłosili w kolejności:

Spotkanie z ramienia WOIIB prowadziła Z-ca Przewodniczącego WOIIB Pani mgr inż. Danuta Gawęcka. Frekwencja na spotkaniu i tym razem dopisała. Podobnie jak poprzednio do prelegentów adresowanych było sporo pytań. Wszystkie referaty z konferencji są dostępne dla zainteresowanych w tej relacji. Aby uzyskać materiały należy „kliknąć” na wyróżnione kolorem imię i nazwisko prelegenta. Pojawi się prezentacja na dany temat w wersji PDF, którą można będzie importować na swój komputer.

Relacja
Danuta Gawęcka

Zdjęcia
Magda |Bratek i Marzena Jagiełka

VIII Zajazd Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa - Warszawa 19-20 czerwiec 2009.


Sala obrad VI Zjazdu PIIB. Z lewej  od dołu stanowisko WOIIB
Sala obrad VI Zjazdu PIIB. Z lewej od dołu stanowisko WOIIB

W dniach 19-20 czerwca br. odbył się kolejny Zjazd PIIB. Wielkopolska Izbę reprezentowało 13 delegatów: Andrzej Barczyński, Sławomir Bruś, Włodzimierz Draber, Janina Ferenc, Jadwiga Gałach, Danuta Gawęcka, Wojciech Jędraszak, Stanisław Kania, Tadeusz Łuka, Andrzej Mikołajczak, Szczepan Mikurenda, Jacek Skarżewski, Jerzy Stroński.

Przedstawicielom naszej Izby zostały powierzone ważne funkcje zjazdowe. Kol. Jerzy Stroński zasiadł w Prezydium VIII Zjazdu i pełnił w nim funkcję Wice- przewodniczącego Zjazdu. Kol. Janina Ferenc została tradycyjne już członkiem Komisji Uchwał i Wniosków a kol. Stanisław Kania wszedł w skład Komisji Skrutacyjnej.

Prezydium VIII Zjazdu  od lewej  Sekretarze Zjazdu-  E. Daszkiewicz -   Opolska OIIB i   B. Malec Łódzka OIIB, Przewodniczący A. Myśliwiec Kujawsko- Pomorska OIIB,   V-ce Przewodniczący J. Stroński Wielkopolska OIIB i Józef Krzyżanowski Lubuska OIIB.
Prezydium VIII Zjazdu od lewej Sekretarze Zjazdu- E. Daszkiewicz - Opolska OIIB i B. Malec Łódzka OIIB, Przewodniczący A. Myśliwiec Kujawsko- Pomorska OIIB, V-ce Przewodniczący J. Stroński Wielkopolska OIIB i Józef Krzyżanowski Lubuska OIIB.

Zjazd otworzył Prezes PIIB prof. Zbigniew Grabowski, a obrady prowadził kol. Andrzej Myśliwiec - członek Rady Krajowej PIIB i Przewodniczący Kujawsko - Pomorskiej OIIB. Zjazd swoją obecnością zaszczycili liczni goście reprezentujący organy, organizacje i instytucje państwowe: GUNB, PZITB, Izbę Architektów, Kongres Budownictwa, NOT, PZPB, ITB, Stowarzyszenie Inżynierów Komunikacji, Instytut Badawczy Dróg i Mostów.

Po przeprowadzeniu wszelkich czynności proceduralnych zawartych w programie spotkania przystąpiono do przedstawienia sprawozdań za rok 2008. Pierwsze sprawozdanie było Krajowej Rady, w tym sprawozdanie finansowe i z realizacji budżetu. Następnie pozostałych organów Izby: KKK, KSD, KROZ i KKR, a także sprawozdanie Komisji Uchwał i Wniosków. Wszystkie przedstawione sprawozdania zostały przez Zjazd przyjęte a Krajowej Radzie zostało udzielone absolutorium za miniony rok działalności. Zatwierdzono również budżet na rok 2009.

W pierwszym dniu wyróżniającym się punktem Programu, była dyskusja dotycząca kadencyjności sprawowania funkcji w organach krajowych i okręgowych. Temat ten, podobnie jak w zeszłym roku, wzbudził wiele emocji. Po burzliwej dyskusji Zjazd odrzucił proponowane zmiany i w konsekwencji pozostały w mocy dotychczasowe zapisy. Drugiego dnia Zjazdu w obradach uczestniczył Pan Minister Olgierd Dziekoński, który w swoim wystąpieniu odniósł się w pierwszym rzędzie do Ustawy Prawo budowlane i jej losu, w tym ewentualnych przyszłych scenariuszy, jakie są możliwe w zależności od decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Pan Minister poruszył ponadto szereg innych ważnych dla środowiska budowlanego zagadnień, między innymi: aktualnych prac nad Dyrektywą Europejską o certyfikacji energetycznej budynku i ewentualnych konsekwencji z tego wynikających dla polskiego porządku prawnego, projektu MI i ITB dotyczących warunków technicznych oraz konieczności korelacji zapisów unormowań FIDIC z naszymi przepisami, w tym również prawa karnego.

Sz. Mikurenda
Sz. Mikurenda

Wystąpienie Pana Ministra sprowokowało szeroką dyskusję. Kierowane przez delegatów pytania do Pana Ministra niejednokrotnie zawierały uwagi krytyczne odnoszące się do Ustawy Prawo budowlane i prac przy jej nowelizacji a zwłaszcza do, zdaniem zgłaszających, nie wsłuchiwania się w głos samorządu zawodowego inżynierów budownictwa i nie uwzględniania jego postulatów. Po raz kolejny padła na Zjeździe, propozycja przygotowania projektu obywatelskiego Ustawy Prawo budowlane.

Kolejnym, stałym już punktem obrad, było zatwierdzenie listy osób wyróżnionych Złotą i Srebrną Odznaką Honorową PIIB i uroczyste je wręczenie. Wśród nagrodzony znaleźli się członkowie WOIIB: Danuta Gawęcka i Szczepan Mikurenda.

Ostatnim elementem Zjazdu było wysłuchanie opracowanego przez Komisję Uchwał i Wniosków sprawozdania dotyczącego zgłoszonych na Zjazd wniosków oraz ich przegłosowanie. WOIIB zgłosiła 9 wniosków, z których część została przez Zjazd w głosowaniu odrzucona, a część skierowano do kompetencji odpowiednio: Rady WOIIB, Krajowej Rady PIIB, Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej. Jeden z zgłoszonych przez naszych delegatów wniosków jest aktualnie realizowany przez PIIB.

Delegaci WOIIB rząd 1 od lewej: J. Gałach, Sz. Mikurenda   W. Draber, J. Skarżewski, J. Ferenc, A. Barczyński, J. Stroiński, T. Łuka, D. Gawęcka, S. Kania
Delegaci WOIIB rząd 1 od lewej: J. Gałach, Sz. Mikurenda W. Draber, J. Skarżewski, J. Ferenc, A. Barczyński, J. Stroiński, T. Łuka, D. Gawęcka, S. Kania
Zdjęcia i opracowanie
Danuta Gawęcka