Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Wyniki wiosennej sesji 2007 r.

Na wiosenną sesję 2007 r., Zarządzeniem Przewodniczącego OKK - dr. inż. Daniela Pawlickiego, zgodnie regulaminem powołanych zostało 6 Zespołów Kwalifikacyjnych i 16 Zespołów Egzaminacyjnych.
Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna WOIIB w sesji wiosennej 2007 r. przyjęła 203 wnioski o nadanie uprawnień budowlanych, w tym 189 osób złożyło wnioski
o przeprowadzenie kwalifikacji oraz 14 osób, które ponownie zdawać będzie egzamin ustny. Po przeprowadzonej kwalifikacji dopuszczono do egzaminu na uprawnienia budowlane łącznie  196 osób (182+14).
Do egzaminu pisemnego przystąpiło łącznie 180 osób, z czego egzamin zdało 160 osób, co stanowi 88,89%. Na 160 osób, które zdały egzamin pisemny i przystąpiły do egzaminu ustnego, wynik pozytywny uzyskało 149 osób, co stanowi 93,13%, dopuszczonych
do egzaminu. Na 14 osób, które ponownie przystąpiły tylko do egzaminu ustnego, wynik pozytywny uzyskało 11 osób, co stanowy 78,57% dopuszczonych do egzaminu.

Decyzje o nadaniu uprawnień budowlanych w sesji wiosennej wręczali: Przewodniczący  Rady WOIIB - mgr inż. Jerzy Stroński oraz Przewodniczący OKK WOIIB
i Zespołu Orzekającego - dr inż. Daniel Pawlicki 20 lipca 2007 r. w siedzibie Izby
w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 5/9.
Wszystkim, którzy otrzymali uprawnienia gratulujemy.
Następna sesja egzaminacyjna - Jesienna - odbędzie się w grudniu 2007 r. Egzamin pisemny (testowy) - 30 listopada 2007 r., w całej Polsce jednocześnie.
Dokumenty na postępowanie kwalifikacyjne będą przyjmowane  od 15 do 31 sierpnia  2007 r.  w siedzibie WOIIB w Poznaniu.

Zdjęcie i opracowanie:
Mirosław Praszkowski

Wizyta francuskiej Federacji Budownictwa i Prac Publicznych w Wielkopolsce

Na zaproszenie WOIIB przebywała w Polsce w dniach 16-19.07.2007 r. delegacja Federacji BTP (Federacji Budownictwa i Prac Publicznych) z regionu Vosges we Francji. Była to rewizyta po pobycie naszej delegacji we Francji w grudniu 2006 r. W składzie delegacji Federacji BTP byli:

- Daniel Virion - Prezydent Federacji BTP,
- Jacque Laporte - Prezydent regionu Lorraine,
- Yvan Bove - Wiceprezydent BTP,
- Gerard Demange - Dyrektor Biura BTP,
- Sylvie Tuaillon - Wiceprezydent BTP,
- J.Paul Schmidlin - Sekretarz,
- Noel Couval - Skarbnik.

Delegacja Federacji BTP.
Od lewej siedzą: Sylvie Tuaillon - Wiceprezydent BT , Jacque Laporte - Prezydent regionu Lorraine, Gerard Demange - Dyrektor Biura, Daniel Virion - Prezydent BTP oraz tłumaczka - Agnieszka Kończak

Stronę Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa reprezentowali na przemian członkowie Prezydium Rady: - Jerzy Stroński, Danuta Gawęcka, Mirosława Ogorzelec, Marian Krzysztofiak, Kazimierz Ratajczak oraz Dyr. Biura Balbina Konieczna, kol. kol.: Lech Grodzicki, Jan Wicorek, mec. Piotr Stawicki i Prezes firmy POSBAU - Krzysztof Pięta.
Ponadto w spotkaniu na temat szkolnictwa zawodowego uczestniczyli: Dyrektor Zarządu Wielkopolskiej Izby Budownictwa - Zenon Kierczyński i Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych  - Arkadiusz Dratwa.

Celem wizyty było zapoznanie się przedstawicieli Federacji BTP z organizacją samorządu zawodowego w Polsce oraz wymiana doświadczeń związanych z budownictwem drewnianym na terenie Wielkopolski. Delegacja francuska przebywała również na terenie Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu.


Delegacja WOIIB.
Od prawej siedzą: Danuta Gawęcka -Wiceprzewodnicząca Rady, Jerzy Stroński - Przewodniczący Rady, Balbina Konieczna - Dyrektor Biura oraz Marian Krzysztofiak - członek Rady.

Podczas posiedzenia plenarnego - 17.07.2007 r. omówiono szczegółowo organizację samorządów w obydwu krajach  i ich obowiązki wobec członków, które zresztą pokrywają się w zasadniczych punktach w obydwu krajach. Federacja BTP jako jeden z podstawowych celów swojej działalności zakłada promocję zawodów budowlanych, co przekłada się również na rozwinięte szkolnictwo zawodowe. Znaczący jest również udział BTP w procesach ustawodawczych dotyczących budownictwa - głównie w formie lobbingu. Strona francuska bardzo szczegółowo przedstawiła schemat szkolnictwa zawodowego we Francji. Temat ten wzbudził duże zainteresowanie przedstawicieli WOIIB, jak i dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych - A. Dratwy.
W trakcie spotkania wręczono przedstawicielom BTP projekt porozumienia w sprawie współpracy pomiędzy obydwoma samorządami opracowany przez WOIIB. Uzgodniono,
że po analizie zapisów porozumienia i ewentualnych uwagach ze strony francuskiej, porozumienie może być podpisane podczas kolejnej wizyty delegacji WOIIB we Francji. Delegacja z Francji zwiedziła kilka budów realizowanych w konstrukcjach drewnianych, tartak oraz siedzibę i zaplecze produkcyjne firmy POSBAU w Poznaniu.
W przekazanych na żywo spostrzeżeniach byli mile zaskoczeni poziomem budownictwa w Wielkopolsce oraz również organizacją Zespołu Szkół Budowlanych.
Delegacja francuska, w części turystycznej swojej wizyty, zwiedziła Zamek w Kórniku, Stare Miasto w Poznaniu, Ostrów Tumski wraz z  Katedrą, a także tor regatowy na Malcie. Wyrazili swoje oczarowanie atmosferą starego Rynku i Maltą, jako ciekawym obiektem budownictwa sportowego.

Przewodniczący Rady WOIIB
mgr inż. Jerzy Stroński

VI Zjazd Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Warszawa 22-23 czerwiec 2007

W dniach 22-23 czerwca br. odbył się kolejny Zjazd PIIB. Wielkopolska Izbę reprezentowalidelegaciwosobach: Draber Włodzimierz, Ferenc Janina, Gałach Jadwiga, Gawęcka Danuta,JędraszakWojciech, Kania Stanisław, Mikołajczak Andrzej, Mikurenda Szczepan, Stroński Jerzy.
Sala obrad VI Zjazdu PIIB. Od lewej stanowisko WOIIB

Część z tych osób została wybrana do pełnienia ważnych funkcji na zjeździe i tak: kol. Danuta Gawęcka zasiadała w Prezydium VI Zjazdu  pełniąc funkcję sekretarza; kol. Janina Ferenc została członkiem Komisji Uchwał i Wniosków a kol. Stanisław Kania wchodził w skład Komisji Skrutacyjnej.

Delegaci WOIIB od Sz. Mikurenda, J. Gałach, Wojciech Jędraszak, J. Ferenc D. Gawęcka, J. Stroński
Prezydium VI Zjazdu PIIB od lewej E .Barcicka ZAPOIIB, A. Rak OPLOIIB, Z. Binerowski WAMOIIB, A. Myśliwiec KUPOIIB, D. Gawęcka WKPOIIB

Spotkanie tradycyjne rozpoczęło się od powitania zebranych przez Prezesa PIIB prof. Zbigniewa Grabowskiego, który w dalszej części przekazał prowadzenie obrad wybranemu przez Zjazd jego Przewodniczącemu kol. Zdzisławowi Binerowskiemu - członkowi Rady Krajowej PIIB i Przewodniczącemu Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów.
Tak, jak co roku i tym razem obecnością swą zaszczycili Zjazd liczni goście z kraju i z zagranicy reprezentujący organy, organizacje i instytucje państwowe. Ministerstwo Budownictwa reprezentowała Pani Minister Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa, która w swoim wystąpieniu nawiązała do roli naszego samorządu przy tworzeniu ważnych aktów prawnych,
w tym aktualnie najważniejszego dla naszego środowiska, do nowej ustawy Prawo budowlane. ( tekst projektu dostępny jest na stronie MB).
Prezes PIIB prof. Zb. Grabowski

Głos zabrali również: Dyrektor ITB - doc. dr inż. Stanisław M. Wierzbicki, Przewodniczący PZITB - Wiktor Piwkowski, Przewodniczący Stałego Przedstawicielstwa Kongresu Budownictwa - Roman Nowicki oraz sekretarz Generalny SEP Jolanta Arendalska. Gościem Zjazdu był również p. Andrzej Urban Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W Zjeździe uczestniczyli przedstawiciele międzynarodowych organizacji: Mirko Oreskovic -Prezydent Europejskiej Rady Izb Inżynierów (European Council of Engineers Chambers), Saleem Akrama z Chartered Institute of Building CIOB - organizacji międzynarodowej zrzeszającej podmioty i instytucje państw europejskich, w celu kształcenia i certyfikacji kwalifikacji menedżerskich kadr budownictwa oraz Dušan Misik
i Milan Hurak - przedstawiciele Słowackiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Po przeprowadzeniu wszelkich czynności proceduralnych zwartych w programie Zjazdu przystąpiono do przedstawienia sprawozdań za rok 2006 zaczynając od Krajowej Rady, w tym sprawozdania finansowego i realizacji budżetu oraz pozostałych organów Izby - KKK, KSD, KROZ i KKR a także sprawozdania Komisji Uchwał i Wniosków powołanej na V Zjeździe PIIB. Wszystkie przedstawione sprawozdania zostały przez Zjazd przyjęte a Krajowej Radzie zostało udzielone absolutorium za miniony rok działalności. Zatwierdzono budżet na rok 2008.

Przewodniczący WOIIB - J. Stroński dyskusja nad projektami zmian zasad gospodarki finansowej
Jednym z punktów programu Zjazdu było przedstawienie i przyjęcie projektów nowych Zasad gospodarki finansowej oraz propozycji zmian Statutu i regulaminów organów PIIB, organów Okręgowych Izb. W wyniku dyskusji, w której czynnie brali udział przedstawiciele WOIIB, delegaci postanowili przedłużyć prace w tych obszarach do następnego Zjazdu. Podobnie nie rozpatrywano punktu Programu obrad dotyczącego uchylenia uchwał Zjazdu Mazowieckiej OIIB - powierzając ponowną analizę dokumentów
i sytuacji obu izbom: MOIIB i PIIB.

Choć Zjazd miał charakter typowo sprawozdawczy to nie zabrakło również elementu wyborczego związanego z wyborami uzupełniającymi składu KSD i KKK. W jednym przypadku powodem zmian składu był śmieć jego członka i fakt ten zebrani uczcili minutą ciszy. W drugim powodem była złożona przez członka organu rezygnacja
Na zakończenie obrad delegaci zapoznali się ze sprawozdaniem Komisji Uchwał i Wniosków VI Krajowego Zjazdu dotyczącym zgłoszonych wniosków. WOIIB zgłosiła 9 wniosków, z których 5 zostało w głosowaniu odrzuconych przez Zjazd. Poniżej przedstawiamy treść zgłaszanych przez naszych delegatów wniosków. Odrzucone przez Zjazd wnioski zostały wytłuszczone.

  1. Wprowadzić obowiązek powoływania kierownika budowy i robót branżowych na każdej budowie.
  2. Wprowadzić w ustawie prawo budowlane obligatoryjność wykonywania projektu wykonawczego.
  3. Wprowadzić obligatoryjność szkoleń dla członków Izby (w systemie punktowym).
  4. Przywrócenie uprawnień bez ograniczeń do prowadzenia robót dla inżynierów w specjalności konstrukcyjno budowlanej i w ograniczonym zakresie dla techników budowlanych.
  5. Wprowadzić do ustawy Prawo budowlane instytucję niezależnego weryfikatora projektu w znaczeniu aby sprawdzenie projektu pod względem zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi kończyło się stosownym Koreferatem dołączonym do dokumentacji budowlanej, a sprawdzający, tak jak opiniujący z zakresu spraw bhp i ergonomii, sanepidu czy ppoż., fakt poprawności potwierdzałaby na stosownej pieczątce, bez potrzeby dalszego podpisywania poszczególnych rozwiązań na rysunkach. Sprawdzenie projektu należałoby traktować jako wymaganą opinię na równi z innymi aktualnie wymaganymi opiniami
  6. Wniosek w przedmiocie zmiany Regulaminów KROZ, OROZ i Statutu PIIB (wniosek odrzucony z powodu przesunięcia pkt. obrad VI Zjazdu dot. ww. do następnego Zjazdu).
  7. Zlecenie  przez  Krajową Radę PIIB oceny przez  ekspertów  projektu  Prawa  budowlanego zaprezentowanego na stronie internetowej Ministerstwa Budownictwa w czerwcu  2007 r. W  wypadku  negatywnej  oceny  proponuje się  zlecenie  ekspertom  opracowanie projektu Prawa budowlanego i przedstawienie  tego  projektu  Ministerstwu Budownictwa  jako  wersji  zaproponowanej  przez  samorząd  zawodowy, względnie wniesienie go pod obrady Sejmu jako inicjatywy  obywatelskiej" .
  8. Dokonanie przez Krajowy Zjazd Izby, zgodnie z  art. 31  ust.  7  Ustawy  o  samorządzie  zawodowym...,  podziału  składki  członkowskiej   wnoszonej  na  rzecz  izb  okręgowych  w  ten  sposób, że 20 %  z  tej  składki  powinno  zostać  przeznaczone na zakup czasopisma branżowego dla członków izb  po  uprzednim  dokonaniu  wyboru  tytułu  czasopisma  przez  członka.
  9. Przegłosowywanie przez Delegatów na Krajowy Zjazd PIIB wszystkich  wniosków  zgłaszanych  na  Krajowym  Zjeździe Izby.
Opracowanie: Danuta Gawęcka
Zdjęcia Danuta Gawęcka, Mirosław Praszkowski

VI Zjazd Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa

27 marca 2007 r. o godz. 10.00  rozpoczął swoje obrady VI Zjazd Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Tym razem odbywał się on poza siedzibą Izby w Centrum Kongresowym  Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu przy ul. Miczurina.


Zdjęcie nr 1.
Przewodniczący Rady WOIIB Jerzy Stroński otwiera obrady VI Zjazdu.

Zjazd otworzył Przewodniczący Rady WOIIB - mgr inż. Jerzy Stroński, który powitał wszystkich zebranych oraz przybyłych gości: Wicewojewodę Wielkopolskiego p. Ewę Krzyżanowską - Walaszczyk, przedstawiciela Marszałka Wielkopolskiego - p. Marka Brylkę, Wiceprezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa - prof. Wojciecha Radomskiego, Przewodniczącego Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów - p. Marka Czuryłę, Dyrektora Zarządu Wielkopolskiej Izby Budownictwa - p. Zenona Kierczyńskiego oraz Sekretarza Wielkopolskiego Cechu Rzemiosł Budowlanych - p. Czesława Przybyłę.


Zdjęcie nr 2.
Goście Zjazdu. Od lewej siedzą: Zenon Kierczyński - Dyrektor Zarządu WIB, Marek Brylka - przedstawiciel Marszałka Wielkopolskiego, Ewa Krzyżanowska-Walaszczyk - Wicewojewoda Wielkopolski, Marek Czuryło Przewodniczący WOIA,
prof. Wojciech Radomski - Wiceprezes PIIB oraz Danuta Gawęcka - Wiceprzewodnicząca Rady WOIIB.

Delegaci jednomyślnie powierzyli p. Lechowi Grodzickiemu przewodniczenie obradom Zjazdu, a następnie wybrali pozostałych członków Prezydium. I tak: wiceprzewodniczącymi obrad zostali: Jadwiga Gałach i Kajetan Marcinkowski, sekretarzami: Krystyna Cieszkowska
i Roman Napierała. Do Prezydium Zjazdu p. Lech Grodzicki zaprosił Wiceprezesa PIIB -
Wojciecha Radomskiego i Przewodniczącego Rady WOIIB - Jerzego Strońskiego.

  • Pani Ewa Krzyżanowska - Walaszczyk, Wicewojewoda Wielkopolski, serdecznie podziękowała za zaproszenie na obrady VI Zjazdu WOIIB. Odczytała list od Wojewody Wielkopolskiego Tadeusza Dziuby kierowany do Przewodniczącego Rady WOIIB,
    w którym podkreślił rolę i znaczenie Izby wśród organizacji związanych zawodowo
    z budownictwem. Staje się ona przykładem profesjonalizmu i synonimem sukcesu, propagującą nowoczesne formy pracy i promującą sukcesy zawodowe członków Izby oraz wspierającą ich w dalszej karierze zawodowej. Życzył owocnych obrad i dalszych sukcesów w rozwoju samorządu zawodowego WOIIB.
  • Pan Marek Brylka, w imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego p. Marka Woźniaka, podkreślił znaczenie WOIIB w kształtowaniu ładu przestrzennego, zaangażowanie w realizację rozwoju budownictwa. Życzył wszystkim członkom Izby by wszystkie przedsięwzięcia budowlane były pozytywnie odbierane.
  • Pan Marek Czuryło, Przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów, podziękował za zaproszenie na obrady Zjazdu. Zaapelował o korporacyjną solidarność w zmieniającej się sytuacji gospodarczej i politycznej. Podkreślił znaczenie dla obu Izb owocnej współpracy w minionych latach. Życzył owocnych obrad.
  • Pan Zenon Kierczyński, Dyrektor Zarządu Wielkopolskiej Izby Budownictwa,
    w imieniu wszystkich członków WIB życzył delegatom owocnych obrad. Podkreślił wieloletnią współpracę obu Izb i jej znaczenie dla rozwoju budownictwa
    w Wielkopolsce.
  • Pan prof. Wojciech Radomski, Wiceprezes PIIB, przekazał od Prezesa PIIB
    prof. Zbigniewa Grabowskiego pozdrowienia dla wszystkich delegatów i życzenia owocnych obrad. Podkreślił, iż wielokrotnie brał udział w Zjazdach WOIIB i zawsze był pod wrażeniem bardzo dobrej organizacji, sprawnej realizacji zaplanowanych przedsięwzięć. Zaapelował by wypracowane podczas tego zjazdu wnioski delegaci zaprezentowali w trakcie czerwcowego Zjazdu PIIB. Przedstawił informacje
    o działalności Europejskiej Federacji Izby Inżynierskich oraz o powołaniu grupy roboczej ds. kształtowania relacji między jakością usług inżynierskich a kosztami
    i płacami w poszczególnych krajach Unii

Po ukonstytuowaniu się Zjazdu, Przewodniczący Komisji Mandatowej - Jerzy Tykociński ogłosił, że w VI Zjeździe bierze udział 126 delegatów co stanowi 63 % wszystkich uprawnionych. Zjazd jest prawomocny w swoich decyzjach.


Zdjęcie nr 3.
Prezydium Zjazdu. Od lewej siedzą: Jerzy Stroński, Wojciech Radomski, Lech Grodzicki, Jadwiga Gałach, Kajetan Marcinkowski.

Przewodniczący organów statutowych Izby złożyli sprawozdania z działalności
a następnie Przewodniczący Rady WOIIB - p. Jerzy Stroński  omówił podstawowe kierunki działania Rady w 2006 roku, kładąc nacisk na sprawne funkcjonowanie delegatur oraz pracę zespołów działających w ramach Rady. Pozwala to efektywnie wypełnić ustawowe obowiązki Izby oraz zwiększa aktywność całej rzeszy członków. W sprawozdaniu podkreślono też nawiązanie współpracy zagranicznej w 2006 roku ze stroną francuską. Skarbnik Rady - p. Kazimierz Ratajczak przedstawił informacje z realizacji budżetu Izby.
Delegaci udzielili absolutorium Radzie WOIIB.

W programie działalności na rok 2007 szczególny nacisk położono na:
- usprawnienie i podniesienie efektywności szkoleń członków Izby,
- rozszerzenie współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskim przy organizacji targów branżowych,
- współpracę z Wielkopolską Okręgową Izbą Architektów i stowarzyszeniami naukowo-technicznymi skupionymi w organizacji NOT,
- zintensyfikowanie prac Zespołu prawno-regulaminowego WOIIB w zakresie nowelizacji prawa budowlanego,  
- rozpoczęcie prac związanych z projektem szkoleniowym finansowanym
z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu Państwa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 
Delegaci przyjęli program działalności Rady WOIIB w 2007 roku oraz budżet Rady na 2007 rok.


Zdjęcie nr 4.
Delegaci podczas obrad Zjazdu.

W dyskusji podjęto problematykę systemowego uporządkowania spraw związanych ze szkoleniami dla członków Izby. Zwracano szczególną uwagę na konieczność stworzenia systemu punktowego za poszczególne szkolenia, gdyż pozwoli to ocenić aktywność szkoleniową członków oraz będzie też przyczynkiem do kompleksowej oceny kandydatów składających wnioski o uprawnienia rzeczoznawcy. Delegaci stwierdzili, że w związku z tym, szkolenia powinny kończyć się wydaniem odpowiednich zaświadczeń. System punktowy oraz zaświadczenia jednocześnie przyczynią się do zwiększenia ich atrakcyjności zawodowej.


Zdjęcie nr 5.
Głosowania odbywały się elektronicznie.

Delegaci dyskutowali również nad systemowym rozwiązaniem dystrybucji wśród członków Izby czasopism naukowo-technicznych, jako przyczynku do doskonalenia zawodowego.
Nadrzędnym tematem obrad VI Zjazdu był problem jakości prawa budowlanego
i konieczność jego kompleksowego opracowania. Były to postulaty pod adresem Komisji Prawno-Regulaminowej PIIB, która jest najbardziej zobligowana do reprezentowania samorządu zawodowego w tym zakresie.

Mirosław Praszkowski

POLEKO 2007

Podczas tegorocznych targów POLEKO w dniu 21 listopada pod patronatem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa zorganizowała wespół z:

  • Politechniką Poznańską
  • Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych
  • oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi
„FORUM TECHNOLOGI OCHRONY ŚRODOWISKA”
Sesja I – uczestnicy Forum
Forum to nowe wydarzenie zaproponowane przez organizatorów na targach POLEKO. Obejmowało one trzy sesje każde poświęcone innemu zagadnieniu:
  • Oczyszczaniu ścieków i odpadów ściekowych
  • Usuwaniu odpadów komunalnych
  • Pozyskiwaniu energii z odpadów i osadów

Dwa pierwsze tematy prowadzone były równolegle w salach konferencyjnych MTP zielonej i niebieskiej przy pawilonie, ostatnie po przerwie kawowej. W sumie wszystkie sesje przeprowadzone zostały pomiędzy godz.: 11:0 - 15:30.

Sesja I - Oczyszczanie ścieków i odpadów ściekowych

Powitania w imieniu organizatorów w sesji I dokonał Pan prof. dr hab. inż. Edward Szczechowiak Dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska – Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, natomiast prowadzenia sesji oraz wygłoszenia referatu wprowadzającego pt.:

Sesja I - referenci od lewej : prof. dr hab. inż. Marek Sozański, prof. dr hab. inż. Edward Szczechowiak, dr.inż Piotr Krajewski, dr. Michał Michałkiewicz, dr. inż. Zbysław dymaczewski

 

• „Oczyszczanie ścieków – tradycja i współczesność”

podjął się Pan prof. dr hab. inż. Marek Sozański, Kierownik Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i Ochrony Środowiska tego samego wydziału naszej politechniki.

W tej części obrad zaplanowano ponadto następujące wystąpienia:

  • "Modelowanie technologii osadu czynnego we współczesnych oczyszczalniach ścieków" wygłoszone przez Pana dr inż. Zbysław Dymaczewskiego ( Politechnika Poznańska),
  • "Zagrożenie mikrobiologiczne środowiska ze strony oczyszczalni ścieków" wygłoszone przez Pana dr Michała Michalkiewicza ( Politechnika Poznańska),
  • "Wykorzystanie i utylizacja odpadów z oczyszczania wody i ścieków przedstawione przez Pana dr inż. Piotra Krajewskiego ( Politechnika Poznańska).

W sesjach II i III powitania w imieniu organizatorów dokonała V-ce Przewodnicząca WOIIB Pani mgr inż. Danuta Gawęcka a także podjęła się ich prowadzenia.
I tu podobnie jak w sesji I program obejmował referat wprowadzający oraz przygotowane wystąpienia przypisane odpowiednio danej części.

Sesja II - Usuwanie odpadów komunalnych
Referat wprowadzający pt. :
  • "Kierunki zarządzania i gospodarowania odpadami komunalnymi" wygłosił Prezes Zarządu Poznańskiego Oddziału PZITS Pan mgr inż. Jan F. Lemański,
Sesja II- referenci od lewej : mgr inż. Jan F. Lemański, ( obsługa konferencji ), prof. dr. hab.Marek Górski , dr inż. Ryszard Szpadt, prof. dr hab. inż. Janusz Wandrasz, dr Wojciech Hryb, dr inż. Piotr Monczarski


Dalej, kolejno zostały zaprezentowane następujące referaty:

Sesja II- słuchacze
prof. dr hab. inż. Edward Szczechowiak
Sesja III - Pozyskiwanie Energii z Odpadów i Osadów
Referat wprowadzający pt.:
  • "Problem produkcji energii w gospodarce komunalnej"wygłosił Pan Profesor Edward Szczechowiak.


W uzupełnieniu do tego referatu temat;

  • "Paliwa z odpadów komunalnych i ich spalanie" przedstawił Pan prof. dr hab. Inż. Janusz Wandrasz Kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.

Następnie kolejno:

  • "Odpady komunalne w ciepłownictwie" przedstawił Pan dr inż. Zbigniew Bagieński (Politechnika Poznańska),
  • "Energia w oczyszczalni ścieków" zaprezentowali Panowie: dr hab. inż. Tomasz Mróz i dr inż. Tymoteusz Jaroszyński (Politechnika Poznańska),
  • "Energia z odpadów drzewnych" wygłosił Pan dr inż. Marek Juszczak (Politechnika Poznańska)
Od lewej: prof. dr hab. inż. Janusz Wandrasz, dr inż. Tymoteusz Jaroszyński, dr inż. Marek Juszczak, prof. dr hab. inż. Edward Szczechowiak, dr hab. inż. Tomasz Mróz, dr inż. Zbigniew Bagieński

Zainteresowanie Forum było duże. W sumie we wszystkich trzech sesja wzięło udział blisko 300 osób co niewątpliwie świadczy o zainteresowaniu zaproponowaną tematyką. Można uznać więc to przedsięwzięcie za udane, wzbogacające dotychczasową wiedzę oraz przydatne w pracy zawodowej uczestników. Jedynym elementem zasmucającym przy analizie efektów i ocenie spotkania jest fakt niskiej frekwencji członków PIIB w tym również naszej Wielkopolskiej Okręgowej Izby.

Oprócz FORUM Izba nasza miała również możliwość zaprezentowania się na tegorocznych targach poprzez swoje stoisko, gdzie zainteresowani mogli uzyskać wiele użytecznych informacji dotyczących np. zdobywania uprawnień, uczestniczenia w szkoleniach czy ogólnie dotyczących bieżącej działalności izby.

Stoisko WOIIB

Wszystkie trzy referaty wprowadzając do każdej z sesji były opublikowane w biuletynie WOIIB. Są on również dostępne razem z częścią pozostałych, aktualnie poprzez kliknięciu w tekście sprawozdania na podkreślone tytuły. Pozostałe ( nie aktywne) będą w najbliższym czasie odwrotnie udostępnione po ich uzyskaniu przez biuro izby.