Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Międzynarodowe Zawody Pływackie MASTERS w Ostrowi Mazowieckiej

VII Międzynarodowe Zawody Pływackie „Masters” o Puchar Przewodniczącego Rady MOIIB pod Patronatem Honorowym Prezesa PIIB.
W sobotę, 26 listopada 2016r odbyły się po raz VII zawody pływackie MASTERS, organizowane przez Mazowiecką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. Do rywalizacji o Puchar, Wielkopolska Izba wystawiła swoją reprezentację. Na starcie stanęło 19 zespołów.

1

Czytaj więcej...

Kodeks Urbanistyczno – Budowlany

123 listopada 2016 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się konferencja zorganizowana przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Wojewodę Wielkopolskiego, podczas której omówiono projekt Kodeksu Urbanistyczno – Budowlanego. Na zaproszenie organizatorów stawiło się ok. 400 osób reprezentujących różne zawody związane z budownictwem Byli przedstawiciele urbanistów, inżynierowie budownictwa różnych specjalności, przedstawiciele samorządów zawodowych związanych z budownictwem, powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego z terenu Wielkopolski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Poznania oraz Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.
2W pierwszej części konferencji, Pan Tomasz Żuchowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, wraz z przedstawicielami zespołu opracowującego projekt Kodeksu Urbanistyczno – Budowlanego omówili główne założenia programowe projektu.
Po przerwie uczestnicy konferencji zadawali pytania szczegółowe i zgłaszali merytoryczne uwagi do projektu. Minister Tomasz Żuchowski oraz członkowie zespołu opracowującego projekt odpowiadali na pytania i zgłaszane uwagi.
Zainteresowanych projektem Kodeksu Urbanistyczno – Budowlanego oraz Uwagami ogólnymi PIIB a także Zestawieniem uwag szczegółowych PIIB zapraszam do zapoznania się z nimi. Po kliknięciu w podkreśloną nazwę dokumentu – pojawi się on w wersji PDF.

Jesienna sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane w Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Poznaniu w 2016 r.

Na sesję jesienną 2016 r. złożono 224 wnioski o nadanie uprawnień budowlanych :

- w specjalności konstrukcyjno-budowlanej  100 osób w tym 3 osoby o nadanie specjalizacji techniczno-budowlanej,
- w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej  2 osoby,
- w specjalności inżynieryjnej drogowej  12 osób,
- w specjalności inżynieryjnej mostowej 5 osób,
- w specjalności inżynieryjnej kolejowej 10 osób, 
- w specjalności instalacyjnej sanitarnej  54 osoby w tym jedna osoba o nadanie specjalizacji techniczno-budowlanej,
- w specjalności instalacyjnej elektrycznej 33 osoby w tym jedna osoba o nadanie specjalizacji techniczno-budowlanej,
- w specjalności instalacyjnej telekomunikacyjnej  8 osób.


Przewodniczący OKK WOIIB powołał 14 zespołów kwalifikacyjnych do przeprowadzenia kwalifikacji praktyki na uprawnienia budowlane. W wyniku kwalifikacji:

- cztery osoby uzyskały specjalizację techniczno-budowlaną,
- trzy osoby otrzymały odmowę, w tym jedna osoba, która ubiegała się o specjalizację,
- trzy osoby otrzymały postanowienie o wydłużeniu praktyki,
- jedna osoba złożyła wniosek o umorzenie postępowania i uzyskała zgodę.
Pozostałe osoby, które złożyły wniosek o nadanie specjalności budowlanej zostały dopuszczone do egzaminu.

118 listopada 2016 r. o godz. 10.00 w sali CW4 na parterze w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej w Poznaniu przy ul. Piotrowo 2, odbył się egzamin pisemny dla wszystkich specjalności, natomiast w dniach od 23 listopada do 2 grudnia br. w siedzibie WOIIB w Poznaniu przy ul. Dworkowej 14 odbędą się egzaminy ustne.
Do egzaminu pisemnego przystąpiło 237 osób a 77 osób przystąpi do poprawkowego egzaminu ustnego.

SZKOLENIE DLA PROJEKTANTÓW

17 listopada 2016 roku, w siedzibie WOIIB przy ulicy Dworkowej w Poznaniu, odbyło się kolejne już szkolenie przygotowane przez Sekcję Projektowania Zespołu ds. procesów budowlanych.

1Wykład o projektowaniu i budowie ścian szczelinowych z zabudowie śródmiejskiej poprowadził mgr inż. Krzysztof Grzegorzewicz – ekspert i doświadczony praktyk pracujący od wielu lat w Zakładzie Geotechniki i Fundamentowania Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Prelekcja poparta wieloma przykładami i zdjęciami z budów realizowanych w różnych miejscach i w bardzo różnych warunkach gruntowych, była doskonałą lekcją zarówno dla młodszych jak i bardziej doświadczonych konstruktorów.

W szkoleniu wzięło udział 40 osób w tym grupa kilku studentów Politechniki Poznańskiej. Szersza relacja z opisem poruszonych tematów znajdzie się w 54 numerze Biuletynu.

Krystyna Chocianowicz
Przewodnicząca Sekcji projektowania ZdsPB

IX warsztaty „Projektowanie jako gra zespołowa” - Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego PCSS w Poznaniu

1
Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego w Poznaniu.
Foto. Maciej Fiszer

We wrześniu 2015 roku, w Poznaniu przy ulicy Jana Pawła II, w sąsiedztwie kampusu Politechniki Poznańskiej, oddano do użytku kompleks obiektów Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO). Jest ono bazą dla rozwoju badań i wdrożeń w zakresie infrastruktury elektronicznej, technologii informacyjno - komunikacyjnych oraz ich zastosowań praktycznych. Autorem koncepcji urbanistyczno-architektonicznej tego fragmentu miasta położonego między Wartą a jeziorem Malta w bliskości Ostrowa Tumskiego, jest prof. dr hab. inż arch. Marian Fikus. Powstały na jej bazie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego narzucił sztywne ramy dla koncepcji obiektów Centrum. Składa się ono z dwóch części. Najpierw we wrocławskiej pracowni Archimmodicus zaprojektowano Budynek Sal Technologicznych (BST). Część laboratoryjno-biurowa powstawała w systemie zaprojektuj i wybuduj. Wykonanie projektu Generalny Wykonawca firma Eiffage zleciła Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich. Głównym projektantem była prof. dr hab. inż. arch. Ewa Pruszewicz-Sipińska.

W obiektach CBPIO ma swoją siedzibę afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS). Jest ono centrum badawczo-rozwojowym w zakresie sieci komputerowych nowych generacji i równocześnie dostawcą usług dużej mocy obliczeniowej, systemów archiwizacji i Internetu oraz usług sieciowych na poziomie międzynarodowym, ogólnopolskim i lokalnym.

7 listopada 2016 roku w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego odbyły się IX warsztaty z cyklu „Projektowanie jako gra zespołowa”.