Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

Budownictwo na terenach zalewowych.

20 maja 2014 r. o godz. 11:00 w siedzibie Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa rozpoczęła się druga konferencja: „Budownictwo na terenach zalewowych”. Konferencję zorganizowała Izba we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu i poznańskim Oddziałem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych.
1Przewodniczący WOIIB inż. Włodzimierz Draber powitał wszystkich przybyłych i w krótkich słowach przedstawił propozycje tematyczne konferencji. Następnie oddał głos wiceprzewodniczącemu komitetu organizacyjnego konferencji – mgr. inż. Jerzemu Strońskiemu. Jerzy Stroński krótko podsumował przebieg poprzedniej edycji konferencji, która odbyła się we wrześniu 2013 r. Zainteresowanie podejmowaną tematyką było tak duże, że Izba zorganizowała drugą konferencję poświęconą tematyce budownictwa na terenach zalewowych.  Poprosił prof. dr hab. inż. Wiesława Buczkowskiego o poprowadzenie I sesji konferencji.
Prof. Wiesław Buczkowski zaprosił pierwszego prelegenta do przedstawienia swojego referatu. (Po „kliknięciu” w wytłuszczony tytuł referatu pojawi się prezentacja w wersji PDF.)
2Mgr inż. Janusz Wiśniewski – zastępca dyrektora ds. technicznych RZGW w Poznaniu – przedstawił „Podejście Unii Europejskiej do problemu walki z powodziami na przykładzie dyrektyw: Ramowej Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy Powodziowej. Wdrożenie w Polsce”.
W swoim wystąpieniu na przykładach skutków historycznych powodzi, które nawiedziły Polskę oraz przebiegów powodzi w XX w. omówił zasięg tych zjawisk oraz straty i szkody powodziowe.
Szczegółowo omówił wymagania Dyrektywy 2007/60/WE w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim – zwanej Dyrektywą Powodziową oraz przedstawił etapy wdrażania tej dyrektywy w Polsce. Omówił również zasady sporządzania planów zarządzania ryzykiem powodziowym.

3
Od lewej: dr inż. Ireneusz Laksa, dr hab. inż. Tomasz Kałuża

Dr hab. inż. Tomasz Kałuża i dr inż. Ireneusz Laksa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówili „Wpływ urządzeń infrastruktury technicznej oraz przeszkód naturalnych na warunki przepływu w korycie wielkiej wody”.
W swojej prezentacji omówili: podstawowe równania w modelach hydrodynamicznych, przykłady obiektów hydrotechnicznych na terenach zalewowych, problemy związane z budową mostów i przepustów a także wydarzenia na terenach zalewowych, które mogły umknąć uwadze projektantów różnych obiektów budowlanych.

Po przerwie drugą część konferencji poprowadził mgr inż. Janusz Wiśniewski, który w zastępstwie nieobecnej p. Kingi Kochman wygłosił przygotowaną przez nią prelekcję „Warunki uzyskania zwolnienia od zakazów realizacji robót na terenach  szczególnego zagrożenia powodzią”.  Omówił szczegółowo przepisy prawne klasyfikujące obszary szczególnego zagrożenia powodziowego oraz związane z tym zakazy wykonywania określonych robót budowlanych na tych obszarach. Przedstawił również procedury ubiegania się o zwolnienia z takich zakazów wraz z omówieniem obowiązujących przepisów prawnych i wymaganych dokumentów.
4Pani mgr inż. Katarzyna Matysik przedstawiła referat na temat „Uzgadnianie dokumentacji planistycznej i projektowej dla przedsięwzięć inwestycyjnych i robót na terenach zalewowych – procedury formalno-prawne wynikające z obowiązujących przepisów”. Szczegółowo omówiła akty prawne wskazujące na konieczność uzyskania opinii/uzgodnienia przy realizacji robót na terenach zalewowych. Omówiła również: wymagane dokumenty do wniosku o uzgodnienie dokumentacji planistycznych, przepisy dotyczące realizacji inwestycji, które wymagają uzyskania opinii dyrektora RZGW.

5Mgr inż. Cezary Siniecki – zastępca dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, przewodniczący Zarządu Oddziału SITWM w Poznaniu – przedstawił referat na temat „Budownictwo na terenach zmeliorowanych”.  Przedstawił dane liczbowe dotyczące zmeliorowanych gruntów ornych, zmeliorowanych użytków zielonych na terenie Wielkopolski oraz cieków naturalnych, podstawowych urządzeń melioracji, wałów przeciwpowodziowych, stacji pomp, zbiorników wodnych. Omówił również zasady i podstawy prawne dotyczące wniosków o wystąpienie zmiany dotychczasowego użytkowania terenów na cele inne.

Po ostatnim referacie uczestnicy konferencji, przybyło ich ponad 90 osób, zadawali szczegółowe pytania. Gorąca dyskusja świadczyła o trafnym doborze tematów referatów, aktualności problematyki.
Uczestnicy zasugerowali by konferencję o tej tematyce wpisać na trwałe do kalendarza dorocznych konferencji organizowanych przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.