Wielkopolska Okręgowa
Izba Inżynierów Budownictwa

„Projektowanie, jako gra zespołowa” – Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

17 listopada 2011 roku odbyły się kolejne, czwarte już warsztaty projektowe z cyklu „Projektowanie jako gra zespołowa” organizowane wspólnie przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa i Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów. Tradycyjnie już, był prezentowany obiekt, którego twórcy zostali wyróżnieni Nagrodą Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. W tym roku był to budynek biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, zlokalizowany na tyłach Collegium Maius przy ul. Fredry w Poznaniu. Został on zaprojektowany przez zespół kierowany przez arch. Jacka Bułata. Nowością było to, że po raz pierwszy warsztaty odbywały sie w prezentowanym obiekcie.  Warsztaty otworzyli przewodniczący obu izb - inż. Jerzy Stroński i arch. Krzysztof Frąckowiak. Następnie głos zabrał gospodarz obiektu, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM prof. dr hab. Józef Tomasz Pokrzywniak, który przestawił historię powstania biblioteki. Kiedy wydziały uniwersytetu, dotychczas zajmujące Collegium Maius, wyprowadziły się do campusu na Morasku, władze uczelni podjęły decyzję o przeniesieniu w ich miejsce na ul. Fredry Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, który miał wówczas siedzibę w Collegium Novum przy al. Niepodległości. Warunkiem, jaki stawiały władze wydziału, było posiadanie na nowym miejscu biblioteki wydziałowej, niezbędnej dla codziennego funkcjonowania.  Nie było możliwości stworzenia biblioteki w pomieszczeniach Collegium Maius. Koniecznym było wybudowanie nowego obiektu. Pierwotnie rozważano jego usytuowanie na wewnętrznym podwórzu, lecz okazało sie ono zbyt małe. Miejscem odpowiednim wydawał się parking między budynkiem Collegium Maius a budynkiem Urzędu Wojewódzkiego. Początkowo taka lokalizacja napotkała na opór miejskiego konserwatora zabytków, ale ostatecznie w 2005 roku ogłoszono konkurs na projekt biblioteki w tej lokalizacji. Po tym wprowadzeniu pan dziekan poprosił kierowniczkę biblioteki panią mgr Irenę Horbowy o oprowadzenie uczestników warsztatów po obiekcie.

Czytaj więcej...

Wielkopolski Dzień Budowlanych w Pile

Tradycyjnie przełom września i października to czas kiedy członkowie Wielkopolskiej Okręgowej Izby Budownictwa spotykają się podczas Dnia Budowlanych. Od pięciu lat stało się tradycją Izby organizowanie uroczystych spotkań przez delegatury. W tym roku spotkanie organizowali członkowie delegatury w Pile pod kierownictwem p. inż. Anny Marii Kołłątaj.

Czytaj więcej...

Wiosenna sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane w Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Poznaniu w 2011 r.

Jak co roku decyzją Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa 13 maja Br. rozpoczęła się ogólnokrajowa wiosenna sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane. W Wielkopolskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa w Poznaniu egzaminy przeprowadziła Okręgowa Komisja Kwalifikacyjna w następującym składzie:

Czytaj więcej...

Spotkania w delegaturach

W delegaturach Izby - 29 czerwca w Lesznie i 8 lipca w Gnieźnie - odbyły się spotkania dyrektorów Wydziałów Urbanistyki i Architektury, pracowników Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego i delegatów Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. W trakcie tych spotkań sformułowano następujące wnioski:

Czytaj więcej...

XV Krajowa konferencja naukowo-techniczna „Postęp w ciepłownictwie”

Odnawialne źródła energii w ciepłownictwie

Rozwój przemysłu i budownictwa spowodowały istotny wzrost zapotrzebowania na paliwa kopalne. Intensywna ich eksploatacja oraz zanieczyszczenia jakie powodują zmusiły ludzkość do poszukiwania nowych źródeł energii, które nie byłyby taj bardzo uciążliwe dla środowiska naturalnego.

Czytaj więcej...